لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۳

تثبیت نرخ ارز و افزايش قیمت طلا در ایران


محمد جهرمی مدیر عامل بانک صادرات و وزیر کار دولت نهم دستیابی به اهداف چشم انداز ۲۰ ساله کشور را نیازمند سرمایه گذاری سه هزار میلیارد دلاری دانست. این در حالی است که عبدالرضا رحمانی فضلی، رئیس کل دیوان محاسبات، می گوید یک نفر در کشور باید پیدا شود و بگوید که ما کشور فقیری نیستیم. سرمایه خوری هنر نیست، هنر و ثروت آن است که قدرت تولید داشته باشیم.

به گفته این مقام بازده یک شرکت دولتی با ۱۴ هزار نیرو از یک شرکت خصوصی با ۴ هزار نیرو کم تر است.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور واردات سیر، پیاز و سیب زمینی را شرم آور خواند.

هم زمان تصمیم گیران اقتصاد ایران تمایل خود را برای ورود سرمایه گذاری خارجی نشان داده اند، و در جست و جوی سرمایه های خارجی هستند. به گفته خدامراد احمدی، معاون وزیر صنایع و معاون، فضا برای همکاری های اقتصادی تهران با همه کشور ها به جز تل آویو، فراهم است.

در حالی شاهد چراغ سبز تهران به سرمایه های خارجی هستیم که بسیاری از دست اندرکاران اقتصادی کشور به کرات خواهان آن شده اند که با بخش خصوصی، و دولتی، یکسان رفتار شود. در همین حال به گفته عباس موسویان، عضو کمیته فقهی، بازار سرمایه موسسات بانکی و اعتباری، هویت شتر مرغ را پیدا کرده اند و از این رو باید در برنامه پنجم توسعه این موسسات سازماندهی شوند.

آقای موسویان، مفاد برنامه پنجم را در حوزه پول و بانک بیش تر به یک برنامه بودجه سالانه تشبیه می کند تا یک برنامه توسعه ای پنج ساله.

با وجود آن که محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی در همایش معرفی خدمات نوین گفت بانک ها ۱۰۴ در صد از منابع خود را تسهیلات داده اند. به گفته محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی، تسهیلات بانک ها در اختیار بخش خصوصی نیست.

از دید آقای نهاوندیان دولت بدهی به سیستم بانکی را ایجاد کرده است.

هم زمان، اعلام شد دولت سیاست تثبیت نرخ ارز در قرار دادها و تسهیلات بانکی را دنبال می کند.

قیمت دلار در بازار ارز تهران در بعد از ظهر روز چهارشنبه به ۱۰۴۷ تومان افزایش یافت. یک گرم طلای ۱۸ عیار به رکورد ۳۰ هزار تومان دست یافت. سکه طرح قدیم نیز به ۳۰۲ هزار تومان رسید، هر چند شاخص بورس تهران در هفته جاری با عدم تغییر در بازده هفتگی عملا برای بازگشت روند به مدار مثبت باز ماند. 

XS
SM
MD
LG