لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۴

سايه ابهام در آستانه هدفمند کردن يارانه ها در ايران


اولین قسط یارانه ها روز سه شنبه ۲۷ مهر ماه به حساب مردم واریز می شود. محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه ۲۵ مهر ماه در ادامه سفرهای استانی خود در جمع مردم اردبیل ضمن اعلام این خبر گفت، «هدفمندكردن يارانه‌ها و اجرای قانون آن در راستای ايجاد و گسترش عدالت است و اين طور نبايد باشد كه عده‌ای ۳۰ برابر ببرند و عده ديگر چيزی نصيب‌شان نشود. دولت می ‌خواهد حق هر كس را در جيب خودش بگذارد تا خود او حقش را مديريت كند. برنامه دولت در اين ارتباط عالمانه است و قدم به قدم جلو می ‌رود وكسانی كه ۲۰ سال نتوانستند اين موضوع را اجرا كنند و سه سال به دولت نهم فشار آوردند كه اين طرح را اجرا كند اكنون كه اين طرح تبديل به قانون شده است شروع به داد و فرياد كردند. ولی من به شما می ‌گويم كه چيزی نمی ‌شود الا اين ‌كه حق ملت از گلوی شما گرفته می ‌شود و به ملت بازگردانده می ‌شود.»

رئیس قوه مجریه در حالی این سخنان را بیان می کند، که پیش تر محمد خوش چهره، اقتصادان و رئيس كميته اقتصادی فراكسيون اصولگرايان مجلس شورای اسلامی در دوره هفتم، در ۱۵ مهر ماه جاری، این نوع ادبیات را، که پیش تر نیز محمود احمدی نژاد در جریان سفر استانی به گلستان مطرح کرده بود، در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی سایت خبری تحلیلی فردا، «در علم مدیریت و اقتصاد نه منطقی و نه عقلانی» ارزیابی کرده بود.

حجت الاسلام غلام رضا مصباحی، مقدم رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی، نیز بعد از ظهر روز یکشنبه ۲۵ مهر ماه در گفت و گو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، ضمن بیان این موضوع که آثار مثبت اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها بیش تر از آثار منفی اجرای آن است، در پاسخ به سوالی مبنی بر اين كه چرا نرخ يارانه‌های نقدی به هر خانوار از سوی دولت تاكنون مشخص نشده است، اظهار داشت، «ما هم از دليل اين موضوع بي‌خبريم و نگران هستيم كه عدم اطلاع‌رسانی در اين زمينه به مردم آسيب بزند.»

مصباحی مقدم در پاسخ به اين كه آيا يارانه‌های نقدی پاسخ گوی افزايش قيمت‌های حامل‌های انرژی خواهد بود يا نه، گفت، «نرخ يارانه‌های نقدی و قيمت حامل‌های انرژی هنوز مشخص نيست. در نتيجه نمی ‌توان مقايسه‌ای را ميان آنها انجام داد تا نظری در مورد آن داده شود.»

رئيس كميسيون ويژه طرح تحول اقتصادی هشدار داد، «در صورت نا آگاهی مردم از جزئيات قانون هدفمند كردن يارانه‌ها، هيجان ناشی از ابهامات، شايعات و بی ‌خبری، باعث ايجاد تورم روانی می‌ شود. در اين صورت آنان پيش از اجرای طرح به استقبال تورم می ‌روند و خود اين امر، تورم اضافه‌ای را در پی دارد.»

رئيس كميسيون ويژه طرح تحول اقتصادی در حالی در زمینه تورم ناشی از هدفمند سازی یارانه ها هشدار می دهد، که محمد رضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور روز دوشنبه ۱۹ مهر ماه در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که آیا با اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها گرانی به وجود خواهد آمد گفت، «هرگز گرانی نخواهد بود چرا که هدفمند کردن یارانه‌ها حذف یارانه نیست بلکه هدفمند کردن و توزیع عادلانه یارانه می‌باشد.»

وی اظهار داشت، «اگر جایی گرانی رخ دهد دولت قادر است آن را کنترل کند و شرط آن نیز هماهنگی مردم و دولت است، چرا که اگر دولت و مردم با هم باشند هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.»

پیش از این محمود احمدی نژاد هم تاکید کرده بود که با اجرایی شدن قانون هدفمند کردن یارانه ها زندگی مردم از همان روز اول رو به بهبود و بهتر شدن می گذارد و هیچ فقیری در جامعه باقی نمی ماند.

هر چند سایت خبری تحلیلی فردا بامداد روز یکشنبه ۲۵ مهر ماه، در زمینه واکنش کارشناسان اقتصادی به چنین اظهاراتی، نوشته است، «اقتصاد کشور را با حرف نمی توانید اداره کنید.»

هم زمان خبرگزاری مهر نیز بامداد روز یکشنبه ۲۵ مهر ماه اعلام کرد، قانون هدفمندی یارانه ها در حالی در آستانه اجرا قرار گرفته است که بخش خصوصی از سیاست غافل گیری هم چون اعلام ناگهانی آغاز اصلاح قیمت ها نگران است و از دولت می خواهد این بخش را محرم خود بداند و اطلاعات دقیق از اجرای این قانون به آنان ارائه کند.

به گزارش این منبع، بنگاه ها و تولید کنندگان در شرایطی مسیر ناهموار کنونی را طی می کنند که دور نمای روشنی از آینده خود ندارند و هر لحظه بیم آن دارند که تغییر قیمت حامل های انرژی آن ها را غافل گیر کند و دیگر توانی برای ادامه حیات نداشته باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر، اجرای طرح هدفمند یارانه ها در این میان اگرچه آثار و فواید انکارناپذیری را در تقویت بنیه و توان واحدهای تولیدی به همراه دارد اما با توجه به نبود اطلاع رسانی شفاف در این زمینه، این واحدها را برای ادامه فعالیت خود متزلزل کرده است و شاید بسته های حمایتی در نظر گرفته شده برای این واحدها نیز نتواند آن ها را نجات دهد.

XS
SM
MD
LG