لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۵

علی لاریجانی: هنوز پس از ۳۰ سال مدل اقتصادی مشخص نداریم


رئيس جمهوری اسلامی ايران، محمود احمدی نژاد، روز چهارشنبه در گفت و گوی زنده تلویزیونی با شبکه استانی چهار محال و بختیاری از موضوعاتی مانند هدفمند کردن یارانه ها، بانک ها و گمرک، به عنوان اولویت های دولت دهم در سه سال آینده یاد کرد، و بیان داشت، زیر ساخت های آن نیز فراهم شده است.

هم زمان، افتتاح رسمی حساب های بانکی دریافت یارانه در شش استان اردبیل، سمنان، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویر احمد، مازندران و هرمزگان آغاز شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی، علی لاریجانی، صبح روز پنج شنبه در دیدار با آیت الله مومن از فقهای شورای نگهبان اظهار داشت هنوز پس از ۳۰ سال، از داشتن مدل اقتصادی مشخص بی بهره هستیم.
ریاست قوه مقننه در دیدار با آیت الله سید کریم موسوی اردبیلی، مرجع تقلید شیعیان، پیش از ظهر پنج شنبه تاکید کرد، اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها، با شیبی ملایم، مانع وارد شدن شوک اقتصادی به مردم می شود.

آیت الله اردبیلی نیز با تاکید بر این که مردم هنوز در مورد طرح هدفمند کردن یارانه ها روشن نشده اند، اظهار داشت، سعی شود این طرح به گونه ای اجرا شود که مردم گرانی را احساس نکنند.

مهدی غضنفری، وزیر بازرگانی، گفت و گو با اصحاب رسانه استان چهار محال بختیاری در شهر کرد، بار دیگر از ذخیره سازی ۱۳ قلم کالای اساسی، برای اجرای هدفمندی یارانه ها سخن گفت.

پایگاه اطلاع رسانی دولت از قول وزیر بازرگانی نوشت که در ماه رمضان افزایش قیمت نداریم. هر چند از دید خبرگزاری کار ایران (ایلنا) مژده آقای وزیر به عنوان وعده های تکراری ارزیابی شد.

حمید تهرانفر، مدیر کل نظارت بر بانک ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی، هدفمند کردن یارانه ها را مساوی با کاهش توان اعتبار دهی بانک ها دانست، و در این زمینه هشدار داد.

هم زمان یونس اسدی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، در گفت و گو با خبرگزاری فارس بیان داشت، برنامه پنجم توسعه در حوزه کشاورزی، به شکلی که ارائه شده، قابل اجرا نیست، هر چند علی جعفری سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس به همین منبع گفت، با اجرای برنامه پنجم تحول بزرگی در بخش کشاورزی ایجاد خواهد شد.

این در حالی است، که به نوشته ایلنا صادق خلیلیان، وزیر جهاد کشاورزی، در همایش مدیران عامل صندوق های غیر دولتی حمایت از توسعه کشاورزی، سیاست بانک مرکزی در ارایه تسهیلات را یک بام و دو هوا دانست.

در همین حال، بخشنامه بانک مرکزی موسوم به ضمانت خانوادگی برای دریافت تسهیلات بانکی که در زمستان سال گذشته، با انتقادات صریح بخش خصوصی مواجه شده بود، سرانجام با تصمیم اخیر شورای پول و اعتبار منتفی و برای همیشه به بایگانی سپرده شد. برخی از منابع خبری داخل کشور مانند خبرگزاری مهر و روزنامه تهران امروز این اقدام را عقب نشینی بانک مرکزی دانستند.

محمود بهمنی، رئیس بانک مرکزی، ضمن آن که از ضرب سکه های یک هشتم بهار آزادی، و ورود اسکناس های ۱۰ هزار تومانی خبر داد، اعلام کرد اگر هدفمند کردن یارانه ها اجرا نشود، قطعنا تا پایان شهریور ماه، نرخ تورم به کم تر از ۸ درصد می رسد.

این در حالی ست، که مجلس در تورم یک رقمی ابهام دارد، و داریوش قنبری سخنگوی فراکسیون خط امام و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در جلسه علنی مجلس روز چهارشنبه گفت اگر این خبر صحت داشته باشد، ما همه خوشحال می شویم، اما واقعیت هایی که در جامعه می بینیم مقداری تردید ایجاد می کند که تورم به زیر ۱۰ درصد رسیده باشد.

این نماینده اقلیت مجلس خواهان دعوت از مسوولین دولتی برای مشخص شدن نحوه محاسبه نرخ تورم و مکانیزم های آن شد. 

XS
SM
MD
LG