لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۶

اختلاف دولت و مجلس بر سر نفت


تهران شش فاز پارس جنوبی به ارزش ۲۱ میلیارد دلار را به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی واگذار کرد. این اقدام، که منابع خبری داخل کشور از آن به عنوان بزرگ ترین قرارداد تاریخ صنعت نفت ایران یاد کردند، سپاه را به قوی ترین ستون مالی و نیروی اقتصادی ایران تبدیل می کند.

روزنامه اطلاعات، روز سه شنبه ۲۵ خرداد، در تیتر اصلی صفحه نخست خود نوشته است، «مهلت اروپایی ها پایان یافت - توسعه پارس جنوبی، توسط ایرانی ها».

روزنامه خبر نیز روز چهارشنبه ۲۶ خرداد در یکی از تیتر های فرعی در صفحه نخست خود نوشته «به رغم تصویب تحریم ها، قرار داد شش فاز پارس جنوبی امضا شد».

در حالی این اخبار را می خوانیم که در یکی از تیترهای صفحه نخست روزنامه دنیای اقتصاد روز چهارشنبه ۲۶ خرداد آمده است، «اروپا ایران را به تحریم های جدید تهدید کرد».

از دید آگاهان، شرکت های بین المللی، که در چند سال گذشته به دلیل تحریم ها از همکاری با ایران خودداری کرده اند، با تصویب قطعنامه چهارم بيش از پيش از بازار ايران بيرون می کشند و اين امر فضای سرمایه گذاری در ایران را محدود تر از قبل خواهد کرد.

اما تهران هم چنان بر بی اثر بودن تحریم ها پافشاری می کند، و حتی شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد، در حاشیه نشست شورای پول و اعتبار از ابراز آمادگی تهران برای مقابله با تحریم های سخت تر نیز خبر می دهد.

حسین نقره کار شیرازی، معاون امور بین الملل وزیر نفت، اعلام کرد همکاری های نفتی ایران با چین و روسیه وارد مرحله تقابل جدی نمی شود، هر چند خبرگزاری کار ایران (ایلنا) ضمن آن که در گزارشی نوشته نقشه راه همکاری ایران و روسیه تدوین می شود به نقل از آقای اسماعیلی، مدیر کل کشورهای اروپا، آمریکا، و حوزه خزر، از توافقاتی مابین تهران و مسکو در زمینه فروش نفت خام در بورس های یکدیگر و در ضمن بررسی طرفین برای تاسیس بانک مشترک انرژی خبر می دهد.

هم زمان مسعود میر کاظمی، وزیر نفت ایران، مشغول مذاکره با ترکمنستان است که هدف از آن توسعه و گسترش روابط متقابل در حوزه انرژی عنوان شده است.

ایلنا گزارشی را به قلم زهرا علی اکبری با عنوان «آیا ۳۵ ماهه می توان به قطر نزدیک شد» منتشر کرد که در آن طرح توسعه ۶ فاز پارس جنوبی آن هم ظرف ۳۵ ماه زیر سئوال رفته است. بر اساس این گزارش «هیچ گاه چنین رکورد زمانی، در توسعه فازها به دست نیامده است.»

هم زمان به گفته عماد حسینی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، دولت قراردادهای نفت و گاز را به مجلس نمی فرستد، و این اقدام، مغایرت با قانون اساسی دارد.

ریاست قوه مقننه، علی لاریجانی، نیز دستور رسیدگی به قرار داد گازی ایران و پاکستان را صادر کرده است، هر چند مسعود میر کاظمی، وزیر نفت، می گويد دولت به دلیل ملاحظات نمی تواند مبلغ قرار داد صادرات گاز به پاکستان را اعلام کند.

XS
SM
MD
LG