لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۷:۴۰

رودرويی بازار با دولت ادامه دارد


روزنامه جهان صنعت در شماره روز پنج شنبه ۲۴ تیرماه خود ضمن اعلام این خبر نوشته است، بازار تهران روزهای پر هیاهويی را سپری می کند، و با وجود این که تعطیلات تمام شده اما بازار هم چنان در تعطیلی به سر می برد.

به گزارش این منبع، تعطیلی بازارهای اصلی تهران به خرده فروش ها هم رسیده است. جهان صنعت نوشت تا روز چهارشنبه تنها بازارهای طلا، کویتی ها، پارچه فروشی ها، قماش و سرای حمام چال تعطیل بود، اما از روز گذشته بازار بزرگ تهران که صنوف مختلف خرده فروشی در کنار یکدیگر کار میکنند نیز دست از کار کشیدند و به سایر اعتصاب کنندگان پیوستند. بازاریان جلو کرکرههای پایین ایستادند تا ببینند چه تصمیمی برای میزان مالیات آن ها گرفته می شود.

این روزنامه از قهر بازاری ها با قاسم نوده فراهانی رئیس شورای اصناف خبر می دهد، و نوشته است، به نظر می رسد قاسم نوده فراهانی، که سال گذشته از محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی قول افزایش نیافتن مالیات سال ۸۷ را گرفته بود، جایگاهش نزد بازاریان خدشه دار شده باشد.

البته رئیس شورای اصناف در تازه ترین گفت و گوی خود در ساعات بامدادی روز پنج شنبه ۲۴ تیرماه با خبرگزاری فارس، با اعلام به نتیجه رسیدن بحث نمونه گیری مالیاتی، تاکید کرد که کلیه نمونه گیری های مالیاتی باید بر اساس مستندات باشد.

به گفته رئیس شورای اصناف قبلا این مستندات ذکر نمی شد و اگر مامور مالیاتی از کسی خوشش نمی آمد امکان داشت مالیات او را بالاتر بگیرد.

رئیس شورای اصناف ایران ادامه داد، توافق صورت گرفته در روز گذشته مورد اعتراض بازار بوده است که به نتیجه رسیدیم، و سایر توافقات به قوت خود باقی است. آقای فراهانی اظهار داشت شب گذشته نمایندگان بازار قول دادند تا امروز بازار باز باشد.

هر چند سایت خبری تحلیلی تابناک در بعداز ظهر روز پنج شنبه ۲۴ تیرماه از تداوم تعطیلی بازار طلا فروشان تهران خبر داد، تابناک با اشاره به گفت و گوی رئیس شورای اصناف با خبرگزاری فارس ادامه تعطیلی بازار طلا فروشان تهران را تعجب برانگیز دانست.

در همین حال، غلام حسین حسینی رئیس موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی استان اصفهان پیش از ظهر سه شنبه در مراسم افتتاحیه چهارمین نمایشگاه بین المللی فلزات گران بها در اصفهان با اشاره به این که معضل قاچاق به بلای عظیم صنایع کشور تبدیل شده است، افزود، بیش از ۷۰ هفتاد درصد از طلای وارداتی به کشور قاچاق است. هم زمان واحد اطلاعات اکونومیست در تازه ترین گزارش خود بدون تغییر موضع قبلی اعلام کرد که ذخایر ایران به جز طلا در سال جاری بیش از ۶ میلیارد دلار کاهش خواهد یافت.

این در حالی است که حجت الاسلام پور محمدی، رئیس سازمان بازرسی، روز سه شنبه در جمع خبرنگاران اعلام کرد تهران استراتژی جامع در زمینه انرژی ندارد.

خبرگزاری آی پی اس ips در گزارشی به تحلیل شرایط اقتصادی امروز ایران پرداخت و، با اشاره به اعتصاب بازاریان تهران به تحریم های اقتصادی جدید، نتیجه گرفت وضعیت موجود باعث تضعیف اقتصاد ایران می شود.

در حالی که بهروز علیشیری، معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران، در نشستی با اعضای سازمان های امور اقتصادی و دارایی و صنایع و معاون استان ها صبح روز چهارشنبه اعلام کرد، مهم ترین چالش برای جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور دستگاه های اجرایی هستند که توانایی طراحی مدل ها و فرصت های سرمایه گذاری را ندارند. وی از این رو از ضرورت تغییر شیوه های تامین مالی در ایران سخن گفت.

احمد صادقی گلمکانی، معاون نیروی انسانی و توسعه مدیریت وزارت اقتصاد و دارایی، در همین نشست، گفت، اهمیت جذب سرمایه گذاری خارجی امروز به گونه ای است که امامان جمعه سراسر کشور وارد بحث جذب سرمایه گذاری خارجی شده اند، که از دید معاون وزیر اقتصاد ایران این موضوع اهمیت این کار را نشان می دهد.

به گفته این مقام با تاکید بر این که توسعه استان های کشور در گرو سرمایه گذاری خارجی و داخلی است خواهان آن شد که دغذغه همه مدیران دولتی ایران سرمایه گذاری خارجی باشد. 

XS
SM
MD
LG