لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۰

اقتصاد ایران از خرداد تا خرداد


یک سال از انتخابات ۲۲ خرداد و پیامدهای آن می گذرد. در این یک سال، بحران اقتصاد ایران تشدید شده است. دست کم ۲۴ شرکت بزرگ خارجی، مثل انی (ایتالیا)، توتال (فرانسه)، رویال داچ شل، (هلند و انگلستان)، پتروناس (مالزی)، زیمنس (آلمان)، کاترپیلار، تراویتورا، ویتول، گلنگول با ایران قطع رابطه کرده اند. در عین حال تهران با قطعنامه تحریم نیز روبرو شده است.

در یک سال اخیر، اقتصاد دولتی ایران با افت سرمایه گذاری خارجی مواجه بوده است. نیاز به سرمایه گذاری به حدی است که محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی ایران، به صراحت اعلام کرد، «اگر شرکت های آمریکایی بخواهند در پروژه های ایران سرمایه گذاری کنند، هیچ مانعی بر سر راه آن ها وجود ندارد.»

مجلس شورای اسلامی، برای تشویق سرمایه گذاری خارجی، قانونی را به تصویب رساند که، به موجب آن، به سرمایه گذاران امکان می دهد با ۴۰ درصد سرمایه در بانک های مشترک شریک شوند.

محمود بهمنی، رئیس بانک مرکزی، نیزدر جریان نشست مشترک با قطعه سازان ایران از سود تضمینی ۱۰ درصدی برای سرمایه گذاران خارجی خبر داد.

شاید علت تلاش تهران برای جلب سرمایه گذاری خارجی را بتوان در وضعیت کنونی اقتصاد کشور دانست، که آگاهان اقتصادی از آن به عنوان رکود تورمی نام می برند. این پدیده حاصل دو معضل اقتصادی نرخ رشد تورم بالا و نرخ پایین رشد اقتصادی است.

هم زمان در یک سال اخیر، شاهد رشد اقتصادی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در کنار کم رنگ تر شدن حضور بخش خصوصی بوده ایم.

گزارش های گوناگون از افزایش نرخ بیکاری حکایت دارد که، در کنار غول گرانی، قادر است بر میزان فقر نیز بی افزاید.

این در حالی است که، در يک سال اخیر، فروش نفت ایران روزانه ۴۰۰ هزار بشکه کاهش یافته است. بر اساس گزارش ماهانه اوپک، در حالی که تولید این سازمان در اردیبهشت ماه ۱۴۱ هزار بشکه در روز افزایش یافت، تولید نفت ایران نه تنها ۱۵ هزار و ۳۰۰ بشکه در روز کاهش یافته، بلکه قیمت نفت صادراتی ایران نیز ۸ دلار به ازای هر بشکه با افت قیمت روبرو شده است.

در همین حال علی لاریجانی، ریاست قوه مقننه، در همایش فرهنگ و مدیریت جهادی، که غروب پنج شنبه در قم برگزار شد، با تاکید بر لزوم خودکفایی در محصولات استراتژیک، از عقب افتادگی برای ورود سرمایه به بخش کشاورزی و دامپروری و واردات بی رویه، انتقاد می کند.

هم زمان، شاهد روند صعودی حجم کالاهای قاچاق، نسبت به سال های گذشته، هستیم. به گزارش خبرگزاری مهر، تنها قاچاق سیگار به ۲۰ میلیارد نخ افزایش یافته است، که نسبت به سال گذشته يک و نیم درصد افزایش دارد.

به نوشته خاطره وطن خواه، گزارشگر خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، کشتی اقتصاد ایران سکان ندارد، و کارشناسانی که رفتار اقتصادی دولت را تحلیل می کنند می گویند، علاوه بر سردرگمی در انتخاب مسیری واحد نوعی سرگردانی در پیروی از مکاتب اقتصادی دیده می شود. 

XS
SM
MD
LG