لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۱

در برنامه ۵ ساله اقتصادی تهران به رشد اقتصادی توجه نشده است


لایحه برنامه پنجم توسعه کشور پاسخ گوی دستیابی به رشد مستمر و پایدار اقتصادی نیست. دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، در تازه ترین گزارش خود در زمینه بررسی حوزه اقتصاد کلان در برنامه پنجم توسعه، با اعلام این مطلب از نرخ بالای بی کاری به عنوان یکی از حوزه‌‌های چالشی و دغدغه‌های پیش روی سیاست گذاران در عرصه اقتصاد کلان کشور، نام برده است. به گزارش این مرکز، شواهد تحولات نرخ بی کاری ایران در سال‌های گذشته همگی از نرخ‌ بی کاری دو رقمی حکایت می‌کند.

علی لاریجانی ریاست قوه مقننه، عصر پنج شنبه، در اولین یادواره شهدای منطقه شهرستانک از توابع شهرستان کرج گفت، «مهم ترین اولویت ما مساله اقتصاد است.»

هم زمان محمد رضا خبار، سخنگوی کمیسیون اقتصادی و عضو فراکسیون خط امام مجلس شورای اسلامی، در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری فراکسیون خط امام اظهار داشت، دولت در پنج سال گذشته استراتژی اقتصادی نداشته است.

در همین حال، با وجود آن که تنها ۷۳ روز به اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، که دولت از آن به عنوان جراحی بزرگ اقتصادی ایران یاد می کند، باقی است، به گزارش سایت خبری تحلیلی فردا، نظر سنجی یک موسسه دولتی نشان می دهد که اکثریت مردم از نحوه اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها، اطلاعی ندارند.

بر اساس این نظر سنجی، بیش از ۷۳ در صد از ۷۹۰۳ شهروند تهرانی تاکید کرده اند که در مورد نحوه اجرای این طرح «اطلاعات کافی» ندارند.

به گفته ارسلان فتحی پور، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، زمان دقیق اجرای این قانون دقیقا معلوم نیست.

البته رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از ارایه بسته حمایتی این کمیسیون به رئیس مجلس برای مقابله با تورمی که پس از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها به وجود خواهد آمد خبر داد.

این در حالی است که غلام حسین شافعی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران، در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعلام کرد، «هنوز اثرات قانون هدفمند کردن یارانه ها برای ما مشخص نیست و اگر اثرات این قانون روی صادرات شفاف نشود، شاهد اثرات منفی در این بخش خواهیم بود.»

هم زمان، احسان خاندوزی، کارشناس اقتصادی، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس تاکید کرد، اگر تولید‌كنندگان اطلاعات درستی از اتفاقات آینده ناشی از هدفمند كردن یارانه‌ها نداشته باشند، تولید دچار مشكلات فراوان می‌شود و این به وضعیت فعلی ركود و بیكاری دامن می‌زند.

از دید این کارشناس اقتصادی، اگر حاکمیت و رسانه ها اطلاعات دقیقی در مورد تخصیص یارانه ها به بخش های مختلف در اختیار جامعه قرار ندهند نه تنها مردم به یک منبع جایگزین رجوع می کنند بلکه این امر تورم انتظاری را که عامل تورم واقعی است و آن را افزایش می دهد تشدید می کند.

علی رضا زاهدیان، معاون مرکز آمار ایران، در گفت و گو با خبرگزاری مهر از پرداخت یارانه نقدی یکسان به همه خانوار ها خبر داد.

روزنامه تهران امروز در شماره روز یکشنبه ۲۰ تیر ماه از قول همین مقام نوشته همه یارانه می گیرند اما نحوه شناسایی افراد فقیر معلوم نیست.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران پیش از این مژده داده بود با هدفمند کردن یارانه ها دیگر فقری در جامعه وجود نخواهد داشت.

پیش تر خبرگزاری کار ایران (ایلنا) طی گزارشی با اشاره به این که اکسیژن اقتصادی ایران در حال پایان است، اعلام کرد زودتر از آن چه که تصور می ‌رفت نفس‌های بریده فعالان اقتصادی، كم توان‌تر خواهد شد. این یك ادعا نیست و نمی‌توان آن را سیاه نمایی تلقی كرد بلكه واقعیتی است كه امروز بسیاری از دست‌اندركاران اقتصادی از آن سخن می‌گویند.

XS
SM
MD
LG