لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۴

احمدی نژاد خواستار استرداد لایحه برنامه پنجم توسعه شد


محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران، طی نامه ای به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار باز پس گیری لایحه برنامه پنجم توسعه شد.

پایگاه خبری فراکسیون خط امام مجلس شورای اسلامی (پارلمان نیوز) بامداد روز یکشنبه ۱۴ شهریور ماه، با اعلام این خبر، ضمن این که این اقدام رئیس قوه مجریه را در نوع خود کم سابقه ارزیابی کرد، احتمال داد که این تصمیم دولت می تواند موجب اصطکاک بین دو قوه شود.

همین منبع علت اتخاذ چنین تصمیمی را به زعم رئیس دولت اعمال برخی تغییراتی عنوان کرد که از طرف نمایندگان مجلس در لایحه اعمال شده آن هم تغییراتی که از دید این منبع جنبه قانونی داشته است.

خبر آن لاین در همین زمینه بعد از ظهر روز یکشنبه نوشت، این اولین بار نیست که دولت به مصوبات کمیسیون تلفیق اعتراض می کند. پیش از این نیز محمود احمدی نژاد از تغییرات اعمال شده توسط این کمیسیون بر لوایح بودجه سنواتی انتقاداتی را مطرح کرده بود.

هم زمان جمشید انصاری، عضو کمیسیون تلفیق برنامه پنجم توسعه، در گفت و گو با پارلمان نیوز،

با انتقاد از این رویکرد دولت که در هر مرحله ای که خواسته های آنان تایید و بر آورده نمی شود حالت قهر به خود گرفته و تهدید به استرداد لایحه برنامه می کنند، گفت، بخش قابل توجهی از تغییرات لایحه برنامه با هماهنگی و موافقت دولت صورت گرفته است.

محمد حسین فرهنگی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، نیز در بعد از ظهر روز یکشنبه، در گفت و گو با خبرگزاری مهر درباره در خواست دولت برای استرداد لایحه برنامه پنجم توسعه گفت، این لایحه در مرحله پیش از تصویب کلیات بوده و به لحاظ قانونی دولت می تواند در خواست استرداد این لایحه را بدهد ولی این اقدام به نفع کشور نیست.

این در حالی است، که محمد رضا خباز عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بعد از ظهر روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار آفتاب نیوز، با بیان این که دولت در بررسی لایحه هدفمند کردن یارانه ها نیز چنین رویه ای را در پیش گرفت اظهار داشت، دولت گمانش این است که با این اقدامات مجلس را وادار به عقب نشینی از لحاظ کردن نظرات کارشناسی خواهد کرد.

همین منبع روز شنبه ۱۳ شهریور ماه، با اشاره به تازه ترین گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی که آمار مصرف ۷۰ درصدی انرژی توسط ثروتمندان از سوی رئیس جمهوری را نادرست ارزیابی کرده بود، بخش پژوهش های مجلس را خاری در چشمان دولت عنوان کرد.

در حالی شاهد کشمکش دو قوه مجریه و مقننه بر سر لایحه برنامه پنجم توسعه هستیم، که بامداد روز یکشنبه خبرگزاری ایلنا در گزارشی با عنوان «پایان یک برنامه ؛ انجماد یک آرزو» اعلام کرد گزارش های نظارتی برنامه چهارم توسعه هنوز منتشر نشده است.

بر اساس این گزارش، تنها گزارشی که از وضعیت اقتصادی کشور در سال ۸۷ و ۸۸ منتشر شده و رئیس جمهور با ارایه آن ها به آیت الله سید علی خامنه ای، رهبر نظام جمهوری اسلامی ایران، بدان استناد کرده، نماگرهای سالانه بانک مرکزی است.

در حالی که بسیاری از مسئولان اقتصادی دولت دهم یا به مجلس شورای اسلامی برای پاسخ گويی به عملکرد ضعیف شان احضار شده اند، و یا حتی سخن از استیضاح آن ها شنیده شده و می شود.

حمید رضا ترقی، دبیر کمیته بین الملل حزب موتلفه، روز شنبه ۱۳ شهریور ماه، در گفت و گو با پایگاه خبری تحلیلی فرارو اظهار داشت، با تحریم ایران ممکن است دولت ژاپن سقوط کند.

ژاپن سومین قدرت بزرگ اقتصادی جهان است.

XS
SM
MD
LG