لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۰

جایگاه اقتصادی ایران در خاورمیانه تنزل کرده است


محمد رضا باهنر، دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین و نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی، چهارشنبه شب ۱۰ شهریور ماه در نشست عمومی جامعه اسلامی مهندسین در اصفهان، رشد اقتصادی کشور در منطقه را منفی ارزیابی کرد و گفت، ایران از لحاظ رشد اقتصادی در منطقه مقام سوم را دارا بود، اما طی ۵ سال اخير در خاورمیانه به مقام چهارم تنزل کرده است.

دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین تراز بازرگانی کشور را غیر قابل قبول دانست و بیان داشت، «قطعنامه ها کمک بزرگی به کاهش واردات مصرفی می کند. بر همین اساس تراز بازرگانی کشور بدون احتساب نفت نباید منفی باشد.»

نایب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی کمک به وضعیت موجود اقتصادی کشور را در گرو کاهش واردات کالاهای مصرفی دانست.

پیش تر در جریان دیدار اعضای هیات دولت با آیت الله سید علی خامنه ای، رهبر نظام، در عصر روز دوشنبه ۸ شهریور ماه، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری از کاهش واردات سخن گفته بود و میانگین واردات در سال های اخیر را سه و نه دهم در صد اعلام کرد، در حالی که به گفته وی قبلا این رقم ۲۵ در صد در هر سال بوده است.

ریاست قوه مجریه در این دیدار هم چنین از مواردی از قیبل کنترل بازار، نظارت بر توزیع کالا و تقویت ارزش پول ملی نیز سخن گفت، هر چند هم زمان محمد حسین فرهنگی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، در گفت و گو با خبرگزاری آریا، خاطر نشان ساخت، «دو دولت بعضا در بحث کاهش تورم چندان موثر عمل نکرده و در کاهش نرخ بی کاری نیز توقع های مجلس از آن بیش تر بود ولی از این حیث هم موفقیت قابل قبولی بدست نیامد.»

در همین حال به گزارش سایت رسمی حزب اعتماد ملی، سهام نیوز، در تازه ترین دیدار رهبران مخالف دولت، میر حسین موسوی و مهدی کروبی، در هفته جاری، مهدی کروبی ضمن تاسف از وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم اظهار داشت، حذف نیروهای مجرب و کارشناس از یک سو و عدم توجه دولت به برنامه ها و سند چشم انداز موجب عدم توانایی در استفاده از منابع غنی کشور به طور عام و استفاده صحیح از انرژی به طور خاص شده است.

به گفته رئیس سابق مجلس شورای اسلامی، در حال حاضر قطر در میدان گازی مشترک به طور جدی فعال و از منافع آن بهره مند است. در حالی که به گفته وی کم ترین توجه به این مسئله از طرف دولت در موضوع اکتشاف و بهربرداری از این میدان تا کنون صورت گرفته است.

کاندید دو دوره ریاست جمهوری در ایران هم چنین از وضعیت میدان مشترک نفتی ایران و عراق هم اظهار تاسف کرد و گفت، طرف عراقی با وجود مشکلات بسیار از جمله مسایل امنیتی توانسته است در این مدت فاز مطالعاتی خود را به پایان ببرد و مقدمات کار در آن حوزه را مهیا کند.

هر چند به باور وی مقامات ایرانی بدون توجه به منافع ملی و آینده کشور حتی مطالعات مربوط را نیز آغاز نکرده اند . کروبی تصریح کرد آن چه در این میان به آن اهمیت داده نمی شود مردم ایران و منافع ملی آنان است.

از دید مهدی کروبی، اگر برنامه چهارم توسعه به درستی انجام می شد امروزه ایران می بایست بیش از ۶ میلیون نفت روزانه استخراج می کرد، در حالیکه به گفته وی تولید نفت ایران در حال حاضر کم تر از ۳ میلیون و پانصد هزار بشکه در روز است.

XS
SM
MD
LG