لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۸

تحریم ها باعث افزایش هزینه ها شده است


تحریم هزینه ها را افزایش داده است. یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معاون تهران، در مراسم گرامیداشت روز صنعت و معدن با بیان این مطلب خواهان آن شد که قوای مجریه و مقننه هر چه سریع‌تر زمینه افزایش سرمایه بانك‌های كشور را فراهم كنند.

آقای آل اسحاق با تاکید بر این كه هم اكنون فضای تولید كشور تنگ است، اظهار داشت «با وجودی كه تحریم‌ها روی فضای كلی اقتصاد كشور اثر نداشته، اما هزینه‌ها را بالا برده است.»

وزیر بازرگانی دولت ششم رشد صنعت کشور را نیازمند عزم ملی دانست.

هم زمان مرتضی تمدن، استاندار تهران، در همایش كمیسیون مبارزه با قاچاق كالا و ارز استان تهران گفت «بازار کالاهای ما در قاچاق غرق است» و اين مساله «نکبت را در بازار به ارمغان آورده است.»

در شرایطی که هادی غنیمی فرد، رئیس خانه صنعت و معدن، در مراسم گرامیداشت روز صنعت و معدن تاکید می کند بسیاری از تولیدات داخلی ارزش نگهداری در زباله دانی را هم ندارند، آقای محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری، در همین همایش گفت «تا سه سال آینده حجم صادرات صنعتی جمهوری اسلامی ایران از ۱۸ میلیارد دلار به ۶۰ میلیارد دلار خواهد رسید.»

ریاست قوه مجریه که در همایش با انتقاد از وزیر صنایع خود روبرو شد در جمع صنعتگران گفت، «به رئیس بانک مرکزی گفتم ۲ میلیارد دلار به صنعت اختصاص دهد.»

محمود بهمنی، رئیس بانک مرکزی، در روز صنعت و معدن اعلام کرد نرخ تورم از نه و نه دهم درصد به نه و چهاردهم درصد کاهش یافته است. آقای بهمنی گفت «این رقم قانع کننده نیست و امیدواریم این نرخ تا پایان دولت دهم به ۴ یا ۵ درصد برسد» که در این صورت به گفته این مقام بانکداری کشور به صورت قرض الحسنه اداره خواهد شد.

پیش تر عبدالله کعبی، نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، در گفت و گو با پارلمان نیوز گفته بود دولت نرخ واقعی تورم را به مردم اعلام نمی کند. به گفته این نماینده مجلس هنوز یارانه حامل های انرژی حذف نشده کالاها گران شده است.

در همین حال، عملکرد تجارت ۳ ماهه امسال نشان از افزایش ۱۳ درصدی واردات و رسیدن به ۱۳ میلیارد دلار دارد. چین، عراق، امارات متحده عربی بیش ترین روابط بازرگانی را در این مدت با ایران داشته اند. بنا بر اعلام خبرگزاری کار ایران (ایلنا) نخستین زمزمه های مقابله اقتصادی با فعالان اقتصادی ایران از کشور چین شنیده شد، آن هم زمانی که تجار ایرانی به روال معمول اقدام به گشایش LC کردند و شاهد کارشکنی بانکدارن چینی شدند.

به نوشته روزنامه رسالت صدور قطعنامه اخیر شورای امنیت برای برخی شرکت های ایرانی مزاحمت به همراه داشته است و از این رو، روند خروج سرمایه ایرانیان از امارات و دوبی را همواره کرده است.

چین و امارات از مهم ترین شرکای تجاری ایران هستند.

خبرگزاری مهر در گزارشی اختصاصی از افزايش رکود در صادرات کالا از مرز مهران و کاهش تعداد تجار، از ۳۰۰ به ۸۰ نفر اشاره می کند، و علت را کارشکنی مرزبانان عراقی عنوان کرده است.

در چنین شرایطی، تهران هم چنان بر بی اثر بودن تحریم ها اصرار دارد.

XS
SM
MD
LG