لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۹

اقتصاد ایران بابت هر روز تعطیل ۱۲۶۲ میلیارد تومان زیان می کند


دولت بدون توجه به اقدام مجلس شنبه بیستم شهریور ماه را تعطیل کرد. سایت الف متعلق به احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، روز سه شنبه ۱۶ شهریور ماه، با اشاره به «استرداد طرح تعطیلات» از پیروزی آن چه وی آن را «منطق در مجلس» نامید سخن گفت.

به نوشته این منبع، به دنبال تذکرات متعدد نمایندگان، طراحان طرح افزایش تعطیلات این طرح را مسترد کردند و طرح مورد بحث از دستور کار بررسی مجلس شورای اسلامی خارج شد.

بر پایه این گزارش، این طرح دارای بیش از ۵۰ امضا بود که امضاکنندگان در جلسه روز سه شنبه مجلس امضای خود را پس گرفتند به نحوی که تعداد امضاکنندگان به کم تر از ۱۵ نفر کاهش یافت و بر این اساس بود که از سوی مجلس شورای اسلامی خارج شد.

هر چند روزنامه فرهیختگان روز پنج شنبه ۱۸ شهریور ماه، در گزارشی در صفحه نخست خود با تیتر فرعی «دولت به جای مجلس تصویب کرد» از «یک روز تعطیلی برای عید فطر» خبر داد.

به نوشته این منبع، «اگر مجلسی ها زیر بار افزایش تعطیلات عید فطر نرفتند، اما در عوض دولت که از قبل مصر بود به تعطیلات از پیش تعیین شده خود شکل و شمایل قانونی بدهد، تصمیم گرفت کار نیمه تمام مجلس را خود مهر پایان زده و یک روز بعد از عید فطر را تعطیل اعلام کند.»

این در حالی است که هم زمان روزنامه جمهوری اسلامی، «این اقدام هیات دولت، همانند کاهش ساعات کاری در ماه رمضان» را سازگار با منطق «همت مضاعف و کار مضاف» که از طرف آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در آغاز سال نو مطرح شد نمی بیند.

روزنامه جمهوری اسلامی، با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور و تحریم ها بر این موضوع تاکید دارد که ایران «به کار بیش تر و تولید بیش تر نیاز دارد»، نیازی که به نوشته این روزنامه «با افرایش تعطیلات برآورده نمی شود.»

هم زمان تیتر صفحه نخست روزنامه جهان صنعت می گويد «یک تعطیلی پر هزینه دیگر» در حالی که حمید رضا طهماسبی پور در گزارشی با اشاره به آن روی سکه نوشته است، «جای تاسف است اما این سوی ماجرا مردمی هستند که از کار فراری اند و تعطیلی را به هر قیمتی می پسندند و نمی گویند در چنین ایامی با هزینه های کمر شکن امروزی چه راهی جز در خانه ماندن برای اکثریت باقی مانده است؟»

در همین حال آیت الله مکارم شیرازی، از مراجع تقلید شیعیان، در خطبه های نماز عید فطر در جمع نمازگزارن حرم حضرت معصومه در قم با تاکید بر این موضوع که آمار اعلام شده پایین آمدن تورم در کشور بر خلاف چیزی است که مردم می بینند، اظهار داشت امروزه کالاها گران، مسکن معضلی جدی، و بی کاری در میان جوانان زیاد شده است. این مرجع تقلید، با ذکر این موضوع که جوان های بی کار به مراجع رجوع می کنند گفت، «ما که وزارت کار نیستیم.»

این مرجع تقلید خطاب به دولت مردان اظهار داشت، «اگر شما آمار غلط راجع به تورم به مردم بدهید، مردم به واقعیت بدبین نمی شوند، بلکه به آمار شما بدبین می شوند.»

دولت در حالی روز شنبه را تعطیل کرد، که علی پاکزاد در خبر آن لاین روز دوشنبه ۱۵ شهریور ماه، با بیان این نکته، که «هر روز تعطیلات اضافه در سال جاری ۱۲۶۲ میلیارد تومان به اقتصاد کشور زیان وارد می کند» نتیجه گیری کرد، «هزینه اقتصادی تحمیل شده به دو بخش خصوصی و دولتی در اثر افزایش تعطیلات نشان می دهد بخش خصوصی نیز در سال جاری می بایست ۲۴۰ میلیارد تومان هزینه عدم تولید را بپردازد. هر چند بر اساس این گزارش، هیچ کس پاسخ گوی این هزینه ای که به بخش خصوصی تحمیل می شود نیست.»

XS
SM
MD
LG