لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۳

دولت فرصت اجرای هدفمند کردن یارانه ها را از دست می دهد


تازه ترین اطلاعات در زمینه قانون هدفمند کردن یارانه ها به وسیله ریاست قوه مجریه در گفت و گوی مستقیم با شبکه خبر روز شنبه ۲۷ شهریور ماه ارائه شد.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ايران، با اعلام این که در راستای طرح هدفمند کردن یارانه ها در مهر ماه مبلغی برای هم وطنان واریز خواهد شد، از برخی تمهیدات دولت برای اجرای این قانون خبر داد و از توانایی دولت خود برای آن چه «مهار تبعات منفی این طرح» خواند، سخن گفت.

با وجود آن که رئیس جمهوری اسلامی ایران طرح هدفمند کردن یارانه ها را گسترده ترین طرح دولت خواند که از دید وی همه حوزه ها را تحت تاثیر قرار می دهد در پاسخ به این پرسش که از چه زمانی قانون هدفمند کردن یارانه ها آغاز خواهد شد اظهار داشت روز دقیق اجرای این طرح اعلام نمی شود، زیرا «یک عده برای خود و دیگران ایجاد مشکل می کنند.»

محمود احمدی نژاد هم چنین گفت، با اعلام زمان دقیق اجرای این قانون ممکن است عده ای بروند دو باک بنزین بزنند به این منظور که ارزان است. آن گاه از دید محمود احمدی نژاد ممکن است صف درست شود و مردم به زحمت بی افتند.

هر چند محمد رویانیان، رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت، بعد از ظهر روز شنبه ۲۷ شهریور ماه به خبرنگار خبرگزاری کار ایران ( ایلنا ) با اشاره به برخی گفته ها درباره قیمت بنزین گفت، مردم زندگی عادی خود را داشته باشند، قیمت بنزین فعلا تغییر نمی کند. مسعود میر کاظمی وزیر نفت نیز می گوید هم اکنون جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه نگرانی و دغدغه ای به نام کمبود بنزین ندارد.

در همین حال، عزت الله یوسفیان ملا، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، بعد از ظهر روز شنبه در گفت و گو با خبر گزاری مهر اظهار داشت، در صورتی که دولت تا آبان ماه قیمت حامل های انرژی را اصلاح نکند، فرصت اجرای این قانون در سال جاری را از دست می دهد. این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر این که ادعای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها بدون ایجاد مشکل برای مردم صحیح نیست اعلام کرد قطعا اجرای این قانون با مشکل مواجه خواهد شد.

هم زمان حجت الاسلام ناصر موسوی، منشی دوم کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در گفت و گو با خبرگزاری آریا اجرای طرح هدفمندکردن یارانه ها را بر افزایش قیمت مصالح ساختمانی و به تبع آن افزایش قیمت مسکن و اجاره بها موثر دانست.

مدیر کل حمل مسافر راهداری نیز بامداد روز شنبه، در گفت و گو با خبرگزاری فارس، از افزایش ۲۲ درصدی قیمت بلیت اتوبوس پس از هدفمند کردن یارانه ها خبر داد.

این در حالی است که حسین قضاوی، معاون اقتصادی بانک مرکزی، در گفت و گو با همین منبع به پرسش و انتقاداتی مبنی بر ملموس نبودن نرخ تورم تک رقمی برای مردم وکنترل تورم در زمان قانون هدفمند کردن یارانه ها پاسخ داد، و از جمله تک رقمی شدن نرخ تورم را حقیقت و ملموس نبودن آن را واقعیت خواند.

XS
SM
MD
LG