لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۳

احتمال افزايش ۲۰ درصدی قيمت خودرو در ايران


گمانه زنی ها برای نرخ بنزین در راستای اجرای هدفمند کردن یارانه ها هم چنان ادامه دارد.

شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی، عصر روز چهارشنبه ۱۰ آذر ماه، در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) تعیین قیمت ۷۰۰ تومانی برای هر لیتر بنزین پس از هدفمند کردن یارانه ها را، که به نقل از وی منتشر شده بود، تکذیب کرد، و اعلام قیمت حامل های انرژی را مسئولیت محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی دانست.

روزنامه تهران امروز در شماره روز پنج شنبه ۱۱ آذر ماه، در تیتر اصلی صفحه اول از سناریوهای جدید برای قیمت بنزین خبر می دهد. این روزنامه نوشته است، «پیش از این در مورد میزان آزاد سازی قیمت بنزین دو سناریو مطرح شده بود. اما یکی از سایت های نزدیک دولت در مطلبی، سه سناریو برای بنزین پس از هدفمندی یارانه ها طراحی کرده است.»

اشاره این روزنامه به گزارش رجا نیوز است که بعد از ظهر روز چهارشنبه ۱۰ آذر ماه منتشر شد. «سه سناریوی محتمل در هدفمند کردن یارانه ی بنزین»، بر اساس یادادشت رجا نیوز، شامل سناريوی اول، تخصيص ۶۰ ليتر بنزين سهميه‌ای با قيمت ۳۰۰ تومان و عرضه‌ بنزين آزاد به قيمت ۶۰۰ تومان.

سناريوی دوم: تداوم ۶۰ ليتر سهميه‌ بنزين ۱۰۰ تومانی و افزايش قيمت بنزين آزاد به ۸۰۰ تومان.

سناريوی سوم: تداوم ۶۰ ليتر سهميه بنزين ۱۰۰ تومانی و افزايش قيمت بنزين آزاد به ۱۰۰۰ تومان.

در اين يادداشت، سه سناريوی فوق در پنج محور «عدالت در مصرف يارانه‌ی بنزين»، «ايجاد انتظارات تورمی و تورم»، «كاهش مصرف و صرفه‌ جويی»، «افزايش درآمد حاصل از هدفمند كردن يارانه‌ بنزين» و «كاهش آسيب‌پذيری در مقابل تحريم» مورد بررسی و مقايسه قرار گرفته است.

در همین حال تیتر اصلی صفحه اول روزنامه اقتصاد پویا، در آخرین شماره منتشر شده در هفته جاری (سه شنبه ۹ آذر ماه) با عنوان «بنزین به قیمت خلیج فارس، خودرو به قیمت ایران» وضعیت صنعت خودروسازی پس از هدفمندی یارانه ها را بررسی کرده است.

به نوشته این روزنامه، «قانون هدفمند کردن یارانه ها در حالی در ماه های پایانی سال اجرایی خواهد شد که سرنوشت برخی بخش های تولیدی کشور از جمله صنعت خودرو در هاله ای از ابهام است.»

به نوشته اقتصاد پویا، «پس از آزاد شدن کامل قیمت بنزین مصرف کننده ایرانی باید قیمتی معادل فوب (۱) خلیج فارس را روانه باک ماشین خود کند در حالی که حداقل باید دو و نیم برابر قیمت ماشین های در کشورهای خلیج فارس را بپردازد.»

با این وجود محمد رضا سجادیان، عضو کمیسیون صنایع و معادن شورای اسلامی، تاثیر بسته حمایتی دولت در راستای اجرای هدفمندی یارانه ها را نه تنها در تقاضا و قیمت خودرو بی اثر ارزیابی می کند، بلکه این اقدام را علت پیشرفت چشم گیر این صنعت نیز می داند.

پیش تر احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران، از افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی قیمت خودرو در صورت اجرای هدفمند کردن یارانه ها خبر داده بود. وی گفت، البته در این زمینه هنوز برآورد دقیقی صورت نگرفته، اما پیش بینی می شود قیمت تمام شده ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش یابد.

دبیر انجمن خودروسازان ایران تاکید کرده است به هر میزان که بازگشت سهم صنعت از در آمد حاصل از یارانه ها جبران نشود به همان میزان قیمت ها افزایش خواهد یافت.

پانوشت:

۱- فوب FOB به معنی قيمت تا لحظه تحويل روی کشتی است.

XS
SM
MD
LG