لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۷:۴۲

گزارش های دولتی از شکنندگی اقتصاد ایران حکایت دارد


آیت الله محمد امامی کاشانی، امام جمعه موقت تهران، در خطبه دوم نماز جمعه این هفته از حفظ انسجام اقتصادی در مقابل تحریم های اقتصادی سخن راند. امام جمعه موقت تهران، خطاب به سرمایه گذاران، گفت، شما باید در مقابل تحریم های اقتصادی سرمایه خود را در داخل کشور به کار بگیريد تا جوانان بیش تر مشغول کار شوند و دشمن از تحریم ها ناامید تر شود.

سخنان خطیب نماز جمعه تهران در حالی ايراد شد که دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، نظر کارشناسی خود را در مورد نگاه لایحه برنامه پنجم توسعه به بخش های صنعت و معدن اعلام کرد، و گفت، بخش صنعت، معدن و صنایع معدنی این لایحه، فاقد یک سیاست صنعتی مشخص یا مدل توسعه صنعتی و معدنی است.

هم زمان امیر کریمی، عضو هیات مدیره شرکت های نمایشگاه های استان اصفهان، در آیین گشایش ششمین نمایشگاه بین المللی فولاد، متالورژی، صنایع و معادن وابسته، و سومین نمایشگاه دانشگاه ها، آموزشگاهای علمی کاربردی و تجهیزات آموزشی، با تاکيد بر ايجاد تسهيلات مناسب فعالان بخش خصوصی در صنعت فولاد کشور از سوی دولت، اظهار داشت ایران سهمی در جامعه جهانی فولاد ندارد. وی خواهان آن شد که نمایندگان مجلس شورای اسلامی آن چه را که وی فاجعه صنعت فولاد خواند به گوش مسئولان برسانند.

در همین حال علی اکبر محرابیان، وزیر صنایع و معاون، از رشد پنج برابری میزان سرمایه گذاری بخش صنعت کشور تا پایان سال ۸۸ خبر داد و گفت، اگر خواستار دستیابی به اهداف تعیین شده در برنامه پنجم توسعه هستیم، راهی جز تامین نقدینگی مورد نیاز نداریم.

محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی ایران، بعد از ظهر روز پنج شنبه ۸ مرداد ماه، در مراسم افتتاح اتاق بازرگانی و صنایع چهار محال و بختیاری، از حضور فعال اتاق بازرگانی در بررسی برنامه پنجم توسعه خبر داد. وی در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) روز سه شنبه ۶ مرداد ماه، در مورد پرداخت تسهیلات بانکی به واحد ها عنوان کرد هر چند حرکت های به سمت سیاست انبساطی صورت گرفته اما مشکلات بسیاری از واحدهای تولیدی در زمینه دریافت تسهیلات بانکی کماکان ادامه دارد.

در همین زمینه، یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق تهران و وزیر اسبق بازرگانی، روز پنج شنبه ۸ مرداد ماه، در گفت و گو با خبرگزاری فارس ضمن درخواست تصویب لایحه افزایش سرمایه بانک ها از مجلس اظهار داشت، انتشار اوراق مشارکت توسط بنگاه های تولیدی و تضمین بانک های خصوصی می تواند علاوه بر جبران نقدینگی مورد نیاز، از فشار تقاضای تسهیلات بانکی نیز بکاهد.

بر اساس جدید ترین آمار بانک مرکزی ایران، رشد اقتصادی در بخش کشاورزی منفی ۱۲ درصد گزارش شده که این آمار نگرانی کارشناسان و فعالان بخش کشاورزی را در پی داشته است.

علی عزتی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، روز چهارشنبه ۷ هفتم مرداد ماه، در گفت و گو با خبرگزاری مهر با انتقاد از واردات بی رویه محصولات دامی و کشاورزی گفت، در حال حاضر به واسطه واردت بی رویه، کشاورزان ورشکسته شده اند و با فرار سرمایه از بخش کشاورزی روبرو هستیم.

در چنین شرایطی داریوش قنبری، سخنگوی فراکسیون خط امام و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، روز پنج شنبه ۸ هشت مرداد به پارلمان نیوز اظهار داشت متاسفانه سند چشم انداز ۲۰ ساله که محور توسعه و پیشرفت کشور تلقی می شود تبدیل به کاغذ باطله ای شده که به آن توجهی نمی شود.

از دید این نماینده مجلس شورای اسلامی، اگر ایران این سال های باقی مانده را هم به همین روال ۵ سال گذشته سپری کند، مطمئنا در پایان برنامه نه تنها قدرت اول منطقه نخواهد شد بلکه از بسیاری کشورهای همسایه هم عقب خواهد بود.

XS
SM
MD
LG