لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۰

یارانه ها و بحران جدی واحدهای صنعتی در ایران


یارانه ها از مهر ماه هدفمند می شوند. رئيس جمهوری اسلامی ايران، محمود احمدی نژاد، ضمن اعلام این خبر مژده بهتر شدن وضعیت اکثریت جامعه با اجرای طرح آزاد سازی قیمت ها را داد، و متعهد شد دولت به صورت نقدی هزینه افزایش زندگی افراد را در پی اجرای هدفمند کردن یارانه ها بپردازد.

رياست قوه مجريه بار دیگر تاکید کرد که با هدفمند کردن یارانه ها دیگر فقیری در کشور وجود نخواهد داشت.

آقای احمدی نژاد در شرایطی چنین سخنانی را بیان می کند که ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران، به نقل از عادل آذر، استاد دانشگاه تربیت مدرس، که هم اکنون ریاست مرکز آمار را بر عهده دارد، از وجود ۱۰ میلیون نفرزیر خط فقر در ایران خبر داد.

آمارهای بانک مرکزی نیز کمی پیش نشان دهنده برگشت ۲۳ هزار میلیارد تومان چک در سال ۸۸ بود.

اصغر ابو الحسنی، معاون وزیر اقتصاد و دارایی، در گفت و گو با خبرگزاری مهر از آمادگی بانک ها برای اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها سخن گفت.

خبرگزاری مهر از قول يحيی محمود زاده، معاون وزير کشور، از توزیع سالانه ۱۱۰ هزار میلیارد تومان یارانه، به صورت غیر هدفمند در بخش های مختلف خبرداد.

حسین ونایی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، در گفت و گو با پایگاه خبری فرارو دریافت قیمت تمام شده بر اساس قیمت ارزی و پرداخت حقوق به کارمندان و سایر حقوق بگیران بر اساس ریال را غفلتی بزرگ در قانون هدفمند کردن یارانه ها می داند.

به گفته غلام رضا مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی، مردم در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها ابهام های زیادی دارند، با وجود آن که مهدی غضنفری، وزیر بازرگانی، نیز بر این باور است که آگاهی کامل مردم از هدفمندی یارانه ها دغدغه ها را از بین می برد.

خبرگزاری فارس به نقل از محمد حسین فلاح، عضو کنفدراسیون صنعت، از بحران جدی واحدهای صنعتی پرده برداشته و علت را عدم آگاهی صنعت گران از زمان و چگونگی اجرای هدفمند کردن یارانه ها و هم چنین میزان یارانه به بخش صنعت عنوان می کند.

محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی، نیز به روند اجرای این قانون انتقاد دارد، زیرا به عقیده وی به جای هدف اصلی بحث محدود به این شده که پول را چه کسی بگیرد.

XS
SM
MD
LG