لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۱:۲۶

افزایش دلار و روند صعودی نرخ بیکاری در ایران


طرح آزادسازی قیمت ها از سه شنبه اجرا می شود. به گفته صادق محصولی، وزیر رفاه و تامین اجتماعی، سه شنبه جاری نخستین مرحله آزمایشی قانون هدفمند کردن یارانه ها در سه استان ایلام، خراسان شمالی و گیلان، به اجرا گذاشته خواهد شد.

محمد رضا فرزین، سخنگوی کار گروه تحول اقتصادی، از پرداخت یارانه نقدی بیشتر به روستائیان و مناطق محروم خبر داد.

در حالی که آقای احمدی نژاد امیدوار است اجرای این طرح آثار سوء نداشته باشد، محمد حسین فرهنگی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، بر این باور است که اجرای هدفمند کردن یارانه ها در دوره ۶ ماهه افزایش شدید قیمت ها را به همراه خواهد داشت، و از این رو به دولت توصیه می کند این قانون را در طول ۹ ماه اجرا کند.

در حالی به گفته بابک افقهی، معاون وزیر بازرگانی، دولت مطالعات مربوط به تغییر نرخ ارز را آغاز کرده، که مهدی تقوی، استاد اقتصاد کلان دانشگاه علامه طباطبایی، در گفت و گو با خبرگزاری مهر به آینده دلار و یورو در بازار پرداخته و افزایش شدید ارزش دلار را مساوی با تورم وحشتناک دانسته است.

دلار به سیر صعودی خود در بازار تهران ادامه داد و روز شنبه به يک هزار و ۵۰ تومان رسید.

محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی تهران، ضمن استقبال از مواضع اتاق بازرگانی آمریکا در مخالفت با تحریم اقتصادی ایران گفت، مانعی برای حضور شرکت های آمریکایی در پروژه های اقتصادی ایران وجود ندارد.

واحد اطلاعات اکونومیست، در تازه ترین گزارش خود، اعلام کرد که سهم ایران از صادرات جهانی در سال جاری به ۵۷ صدم درصد افزایش می یابد. هم زمان، قیمت جهانی نفت در دو هفته اخیر با کاهشی ۱۶ دلاری به محدوده ۷۲ دلار کاهش یافت.

خبر آن لاین، با اشاره به این که قیمت نفت ایران دو، سه دلار نیز کم تر از قیمت نفت اوپک است، نتیجه می گیرد که هر بشکه نفت ایران در حال حاضر بین ۶۲ تا ۶۴ دلار به فروش می رسد. این در حالی است که نفت در بودجه ۸۹ شصت و پنج دلار تعیین شده است.

مسعود میر کاظمی، وزیر نفت، قرار است برای پاسخ گویی به سوالات ۶۷ نماینده مجلس روز سه شنبه در مجلس حضور یابد. وزرای بازرگانی و اقتصاد نیز در هفته جاری در صحن مجلس به نمایندگان پاسخ می دهند.

در حالی که چالش مجلس و دولت درباره صندوق توسعه ملی هم چنان ادامه دارد، مقام بانکی تهران هشدار می دهد بانک های خصوصی یا ادغام شوند یا سرمایه را افزایش دهند.

شاخص بورس تهران روز شنبه، نخستین روز معاملاتی را با افت بهای سهام آغار کرد.

در همین حال طبق اعلام معاون وزیر کار، نرخ بیکاری سال گذشته با يک و نیم در صد افزایش نسبت به سال ۸۷ به ۱۱ و ۹ دهم درصد رسیده است.

گزارش ها حکایت از ثبت نام ۵۲ هزار بیکار تهرانی در سایت وزارت تعاون دارد. در حالی که محمد عباسی وزیر تعاون، از سازماندهی کار جویان در بینادهای توسعه تعاون سخن می گوید، وزیر کار و امور اجتماعی ضمن اشاره به این نکته که دولت نمی تواند برای همه شغل ایجاد کند بار دیگر گفت بسیاری از افراد جویای کار فاقد مهارت هستند. وی اظهار داشت اگر تحصیل کرده ها مهارت داشته باشند خودشان می توانند شغل ایجاد کنند. وزیر کار گفت متاسفانه فرهنگ آب باریکه پیدا شده که افراد می خواهند در دستگاه های دولتی و موسسات بروند.

XS
SM
MD
LG