لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۷

تحریم های علیه ایران قانونی می شود


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در شامگاه پنج شنبه ( ۱ ژوئیه ، ۱۰ تیر ماه ) مصوبه تحریم های گسترده علیه جمهوری اسلامی ایران را امضا خواهد کرد. به موجب این تحریم ها سرمایه گذاری در بخش انرژی یا فروش فرآورده های نفتی از جمله بنزین، گازوئیل و سوخت هواپیما به ایران ممنوع است.

البته تهران هم چنان به بی اثر بودن تحریم ها تاکید دارد.

در همین حال عماد حسینی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، در گفت و گو با پایگاه خبری تحلیلی فرارو اصلی ترین چالش های نفت و گاز به خصوص در حوزه تولید را سرمایه گذاری کلان می داند که نه تنها سبب پیشی گرفتن عراق در زمینه تولید نفت خواهد شد بلکه در صورت قوت یافتن این مشکلات حتی تولید سهمیه اوپک و تامین نیازهای پالایشگاه ها با مشکل مواجه خواهد شد.

با این وجود مسعود میر کاظمی وزیر نفت در حاشیه جلسه روز چهارشنبه هیات وزیران تاکید کرد، تهران برای تولید و فروش نفت هیچ مشکلی ندارد.

گزارش ها هم چنین حکایت از آن دارد که استارت گرانی بنزین زده شده است، و از نیمه دوم امسال شاهد تک نرخی شدن بنزین هستیم.

در این حال اسدالله عسگراولادی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین و رئیس کنفدراسیون صادرات ایران، در واکنش به خبر قطع روابط امارات متحده عربی با ۴۱ شرکت ایرانی به خبرگزاری فارس گفت این شرکت ها دقیقا شرکت هایی هستند که در قطعنامه شورای امنیت به آن ها اشاره شده است.

از این رو به گفته آقای عسگراولادی بخش خصوصی و تجار ایرانی ساکن آن امیر نشین به فعالیت های خود ادامه می دهند.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران، عصر روز چهارشنبه، در گفت و گو با خبرنگاران اعلام کرد، حجم تجارت تهران و پکن به ۳۰ میلیارد دلار در سال رسیده است، و چین شریک اول تجاری ایران است. عسگراولادی خواهان افزایش مبادلات تجاری با پکن شد. به گفته وی تهران راه عبور از تحریم ها را پیدا کرده است و منفعت تحریم ها در جیب واسطه ها خواهد رفت.

هم زمان، آقای احمدی نژاد در تازه ترین گفت و گوی خود در زمینه تحریم ها به خبرگزاری kyodo کیودو ژاپن گفت تهران با واشنگتن روابط اقتصادی ندارد که از تحریم ضرر کند. رئیس جمهوری ایران هم چنین گفت ایران رای ژاپن به قطعنامه اخیر علیه ایران را به حساب این کشور نمی گذارد.

آقای احمدی نژاد در تازه ترین نشست خبری خود روز دوشنبه بیان داشت، نباید در برنامه پنجم توسعه به ارقام تکیه کنیم. محمود احمدی نژاد در عین حال مژده داد شاخص های اقتصادی رو به بهبود است.

این در حالی است که با استناد به تازه ترین گزارش مرکز پژوهش های مجلس وضعیت کسب و کار، و آزادی اقتصادی در ایران در وضعیتی بسیار نامطلوب است.

بر اساس تازه ترین گزارش روابط عمومی مرکز آمار ایران، سیل بیکاران در میان افراد ۱۵ تا ۲۴ ساله بيست و چهار و هفت دهم درصد است که نشان از رشد يک و هفت دهم در صدی در قیاس با سال ۱۳۸۷ دارد. 

XS
SM
MD
LG