لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۸

رييس كل بانك مركزی: بازار دلار ايران بمباران ارزی خواهد شد


محمود بهمنی رييس كل بانك مركزی ایران از تزریق دلار به بازار ارز کشور خبر داده است. بهمنی در گفتگویی با خبرگزاری نیمه رسمی فارس گفت، دلیل اتخاذ این تصمیم از سوی بانک مرکزی رشد هيجانی نرخ ارز در بازار آزاد و در نهایت نایاب شدن دلار آمریکا در روزهای اخیر بوده است.

وی همچنین دلیل نوسانهای اخير در بازار ارز و تقاضای ايجاد شده برای آن را ناشی از گران شدن قيمت سكه دانسته و ضمن انتقادی تلویحی از اجرای قانون ماليات بر ارزش افزوده برای سكه تصریح کرد، با اجرای اين قانون و گران شدن قيمت سكه، تقاضای كاذب در اين بازار، رو به سوی بازار ارز آورده است.

رييس كل بانك مركزی در بخش دیگری از گفتگوی خود با اشاره بر تاکید مجلس مبنی بر عدم افزایش خالص دارایی های خارجی گفته است، دلار های حاصل از درآمدهای نفتی نیز در راه است که البته آن هم به بازار تزریق خواهد شد.

برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند که ريشه نوسانات چند روز اخیر ارز به خود بازار بر می گردد ودلیل آن دو نرخی بودن قيمتها است و در نتیجه هيچ حبابی در بازار وجود ندارد.

اما گروهی دیگر از متخصصان این حوزه وضعیت اخیر بازار دخالت بیش از اندازه بانک مرکزی در معاملات طلا و ارز دانسته اند.

قيمت دلاردر پایان هفته قبل از ۱۲۰۰ تومان گذشت، به طوری که در روز چهارشنبه دلار در بازار ناياب شد. به گفته فعالان بازار، برخی شعب بانكی حتی از فروش ارز مسافرتی خودداری کرده اند.

XS
SM
MD
LG