لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۳

تغییر نرخ ارز بعد از هدفمند کردن یارانه ها بررسی می شود


اصلاح قیمت انرژی آبان ماه کلید می خورد. ارسلان فتحی پور، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان این که قیمت بنزین بدون سهمیه در اجرای طرح هدفمندی یارانه ها و با اصلاح قیمت ها ۴۰۰ تومان در نظر گرفته شده است، گفت، از آبان ماه امسال این نرخ اعمال خواهد شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در حالی از عرضه بنزین ۴۰۰ تومانی با آغاز اصلاح قیمت ها سخن می گوید که محمد رویانیان، رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور، شامگاه پنج شنبه ۸ مهر ماه در شهر گرگان در جلسه هدفمند سازی یارانه ها در بخش حمل و نقل استان، با بیان این که وضع نهایی سهمیه بندی بنزین و قیمت آن در دست بررسی است، گفت، قیمت نهایی بنزین بسیار کم تر از هزار تومان است.

در همین حال محمد خوش چهره، کارشناس اقتصادی و رئيس سابق كميته اقتصادی فراكسيون اصولگرايان مجلس شورای اسلامی در دوره هفتم، بامداد روز جمعه ۹ مهر ماه در گفت و گو با خبرگزاری فارس، یکی از علل حجم بالای یارانه در اقتصاد ایران را ضعف مدیریتی و هدر رفتن انرژی در مراحل مختلف تولید و توزیع انرژی عنوان کرد و افزود، قطعا بخشی از یارانه ها به دلیل اقدامات مدیریتی و ضعف نظارت و ساختارها است.

به گفته محمد خوش چهره، بدون شک بدون اجرای چنین قانونی هم می توان از هدر رفت انرژی جلوگیری کرد و بهر ه وری را افزایش داد.

از دید این استاد بازنشسته اقتصاد، با عدم اصلاح زیر ساخت ها در صورتی که قیمت های حامل های انرژی افزایش یابد باز هم هدر رفت انرژی ادامه خواهد داشت.

پیش تر امیر طاهرخانی، عضو فراکسیون خط امام مجلس شورای اسلامی، روز دوشنبه ۵ مهر ماه در گفت و گو با پایگاه خبری آفتاب گفته بود، هدفمند کردن یارانه ها، قشر آسیب پذیر را شکننده تر می کند.

در این حال، مسعود موحدی، قائم مقام وزیر بازرگانی، بامداد روز جمعه ۹ مهر ماه در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اشاره به این که بهترین روش، نرخ ارز شناور مدیریت شده است، خبر داد که زمان اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها توجه به نرخ ارز موضوع را پیچیده می کند. از این رو به گفته وی تغییر نرخ ارز بعد از اجرای این قانون بررسی می شود.

هم زمان، حمید پورمحمدی، قائم مقام بانک مرکزی، روز جمعه با بیان این که نمی توان رقم دقیقی از نرخ دلار را پیش بینی کرد (چرا که به گفته وی «بازار بازی و آزادی» خود را دارد)، وعده داد جهش قیمت ارز مهار شده است و روزهای آینده دلار به ۱۰۵۰ تومان خواهد رسید.

در همین حال، با وجود آن که ارسلان فتحی پور از توافق با طلا فروشان در رابطه با مالیات بر ارزش افزوده خبر داد، خبرگزاری کار ایران (ایلنا) بامداد روز جمعه ۹ مهر ماه در همین زمینه اعلام کرد، «بازاریان می گویند حاضر به پرداخت به اصطلاح پول زور نیستند و مسئولان اقتصادی نیز تاکید می کنند که همه اصناف باید از قانون تبعیت کنند. با این اوصاف از دید ایلنا، به نظر می رسد که قربانی این بازی، مانند همیشه باید مردم باشند.»

XS
SM
MD
LG