لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۷

رئیس بانک مرکزی ایران: قیمت دلار تا هفته آینده به ۱۰۶۰ تومان می رسد


بازار سکه و ارز روز پنج شنبه نیز دچار نوسان قیمت ها بود. در حالی که سکان این بازار در دست دولت قرار دارد، صرافی ها دلار آمریکا را بیش از قیمت بانکی تعیین شده از طرف بانک مرکزی می فروشند

برخی از روزنامه های تهران، شهرستان ها و سرویس های اقتصادی خبرگزاری های داخلی، روز پنج شنبه ۸ مهر ماه نیز به این موضوع پرداختند.

روزنامه های اقتصاد پویا، دنیای اقتصاد، جهان صنعت، ابرار اقتصادی، اطلاعات، تهران امروز، ایران، جام جم و خراسان از جمله روزنامه های بودند که سر تیتر یا تیتر فرعی خود را به این موضوع نوسان قيمت در بازار سکه و ارز اختصاص دادند.

با وجود آن که در سر تیتر روزنامه اقتصاد پویا می خوانیم، «سکان بازار طلا و ارز در دست دولت»، روزنامه دنیای اقتصاد، نوشت، «بازار ارز پس از ۱۰ سال آرامش رو به سوی افزایش نهاده، این سئوال مطرح شده است که آیا سیاست پولی ارز تک نرخی که در طی ۱۰ سال گذشته بر بازار ارز حاکم بوده هم چنان ادامه خواهد یافت یا این که این بازار به دو نرخی عقب نشینی خواهد کرد؟»

در همین رابطه خبرگزاری مهر بعد از ظهر روز پنج شنبه ۸ مهر ماه اعلام کرد، «با وجود تزریق نامحدود سکه و دلار توسط بانک مرکزی به بازار، هنوز نوسان در این بازارها ادامه دارد.» به گزارش این منبع، «صرافی ها در حالی روز پنج شنبه دلار آمریکا را رقمی بین ۱۱۵۰ تا ۱۱۸۰ تومان می فروشند که بانک مرکزی قیمت این نوع ارز را ۱۰۲۰ تومان اعلام کرده است.»

در حالی که روزنامه جام جم در شماره روز پنج شنبه ۸ مهر ماه، با اشاره به سخنان محمود بهمنی، مدیر کل بانک مرکزی، که بالاخره سکوت خود را روز چهارشنبه ۷ مهر ماه در زمینه وضعیت بازار ارز و سکه شکست، اظهار نظر رئیس کل بانک مرکزی را حاوی نکات کامل و شفاف درباره کنترل قیمت دلار ندانست، زیرا به نوشته این روزنامه بیش تر اظهار نظرهای رئیس کل بانک مرکزی حول و حوش کنترل قیمت طلا و سکه می چرخید.

البته رئیس کل بانک مرکزی بعد از ظهر روز پنج شنبه، در گفت و گو با خبرگزاری مهر، از تصمیم جدید بانک مرکزی برای بازار سکه و ارز خبر داد، و گفت، بانک مرکزی تصمیم دارد که قیمت ارز را به حالت اولیه خود بازگرداند.

مدیر عامل بانک مرکزی،قیمت واقعی دلار در بازار را حداکثر ۱۰۶۰ تومان اعلام کرد و اظهار داشت قطعا تا هفته آینده قیمت دلار به حالت عادی خود بر می گردد.

در همین حال، رئیس کل بانک مرکزی روز چهارشنبه به سرمایه گذارن ارز توصیه کرد، روی طلا و دلار سرمایه گذاری نکنید، زیرا به گفته وی این بخش نیز با ضرر همراه خواهد بود.

انواع سکه با قیمت های متفاوتی روز پنج شنبه معامله شد. به نحوی که قیمت هر قطعه سکه تمام بهار طرح قدیم رقمی بین ۳۷۰ تا ۳۷۵ هزار تومان گزارش شده است.

روزنامه اقتصاد پویا در شماره روز پنج شنبه، از «موج سواری طلا فروشان بر روی بازار پر تلاطم طلا» خبر داد و نا به سامانی های بازار طلا را باعث رشد حبابی قیمت سکه در بازار عنوان کرد.

هر چند محمود احمدی، دبیر کل بانک مرکزی، عصر روز چهارشنبه در حاشیه راه اندازی سامانه پرداخت الکترونیکی بهای سوخت در جمع خبرنگاران گفت، هم اکنون قیمت سکه و طلا در بازار داخلی کاملا منطبق با قیمت های در بازار جهانی است.

دبیر کل بانک مرکزی با بیان این که خروج ذخایر طلا هنر نیست، بیان داشت، نوسانات قیمت طلا ربطی به برخی مسایل مرتبط با مالیات بر ارزش افزوده ندارد و فقط تابع قیمت های جهانی است.

به گفته این مقام، اگر بانک مرکزی وارد عمل شود و قیمت ها را ارزان تر از بازار جهانی تعیین کند به نوعی ذخایر طلای کشور را خارج کرده است.

در همین حال روزنامه جهان صنعت در شماره روز پنج شنبه ۸ مهر ماه، در گزارشی با عنوان «تهدید مالیاتی در کمین زرگران» از ۶ روزه شدن اعتصاب صنف طلافروشان خبر می دهد. به نوشته این روزنامه، «درست زمانی که قیمت جهانی دلار روند کاهشی را تجربه می کند نرخ دلار در ایران به بیش از یک هزار و ۲۲۰ تومان رسیده که به نظر می رسد بازار ارز ایران تابع قیمت های جهانی نیست.»

XS
SM
MD
LG