لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۹

در سال گذشته نيمی از ژورناليست های فراری از وطن از ایران و کوبا بوده اند


در سال گذشته نيمی از ژورناليست های فراری از وطن از ایران و کوبا بوده اند
در سال گذشته نيمی از ژورناليست های فراری از وطن از ایران و کوبا بوده اند

جمهوری اسلامی ايران در دو سال گذشته در صدر فهرست کشورهايی قرار گرفته است که خبرنگارانش اجباراً ترک ديار می کنند؛ سری می زنيم به روزنامه های امروز جهان با نگاهی به اين خبر و ديگر رويدادهای ايران و خاورميانه.

روزنامه گاردين با اشاره به نتايج يک بررسی که توسط کميته حمايت از ژورناليست ها انجام شده نوشته است در دوازده ماه گذشته حدود هفتاد ژورناليست در سراسر جهان تبعيد، يا ناگزير از ترک وطن شده اند. بيش از نيمی از آنها را ژورناليست های ايران وکوبا تشکيل می دهند. مقاله اشاره می کند که در يکسال گذشته از هر يک از دو کشور کوبا و جمهوری اسلامی ايران هجده روزنامه نگار از کشور گريخته اند. به نوشته گاردين، کميته حمايت از ژورناليست ها در سال ۲۰۱۰ دستکم ۲۹ سردبير، گزارشگر، و عکاس خبری را شناسايی کرد که از ايران گريخته اند. مجموع ژورناليست هايی که در دهسال گذشته از ايران خارج شده اند، ۶۶ نفر بوده است؛ اين آمار، جمهوری اسلامی را پس از اتيوپی و سومالی در مقام سوم قرار می دهد.

واشنگتن پست از افزايش فشار روحانيون ايران بر محمود احمدی نژاد و مشاوران وی خبر داده؛ و انتقاد مستقيم از آنها را «غيرمعمول» خوانده است. اين روزنامه می نويسد آيت الله های تندرو و نمايندگان سپاه پاسداران - که سال ۱۳۸۴ در به قدرت رساندن محمود احمدی نژاد نقش کليدی داشتند، اکنون اطرافيان رييس جمهوری را به دسيسه برای کنار گذاشتن روحانيون از صحنه سياست متهم می کنند. اين روزنامه از محمد شريف ملکزاده، معاون وزير خارجه - که از سوی جناح محافظه کار متهم به فساد مالی شده است - به عنوان تازه ترين قربانی مخالفان احمدی نژاد نام می برد.

ستون نظرات نيويورک تايمز مقاله ای دارد به قلم تينا روزنبرگ با عنوان «برادری ميان پزشک و بيمار در ايران،» که در آن از خدمات ارزنده برادران علايی در ايران تقدير شده است. اين روزنامه می نويسد آرش و کاميار علايی، دو پزشکی که پس از سال ها تلاش برای نجات بيماران مبتلا به ايدز در ايران، از زندان اوين سردرآوردند، در زندان نيز به معالجه بيماران ادامه داده اند. نيويورک تايمز يادآوری می کند که دکتر کاميار علايی چند ماه پيش از زندان آزاد شد؛ اما دکتر آرش علايی نيمی از دوران حبس شش ساله اش را گذرانده؛ و تا آزادی فاصله زيادی دارد.

روزنامه فرانسوی ليبراسيون از اعطای جايزه صلح فرانسه به يک نويسنده خبر داده است. به نوشته ليبراسيون، ناشر آثار طاهربن جلون، روز سه شنبه اعلام کرد است که نويسنده سرشناس مراکشی - فرانسوی برای رمان هايش - که مبلغ صلح و همزيستی مسالمت آميز ميان مسيحيان و مسلمانان است - موفق به کسب جايزه صلح اريش ماريا ريمارک شد. اين جايزه هر دو سال يکبار به بهترين رمان در زمينه «صلح و آرامش درونی و بيرونی» تعلق می گيرد.

XS
SM
MD
LG