لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۶

هشدار کمپین بین المللی حقوق بشر ایران نسبت به حمله نظامی


هشدار کمپین بین المللی حقوق بشر ایران نسبت به حمله نظامی
هشدار کمپین بین المللی حقوق بشر ایران نسبت به حمله نظامی

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» با انتشار گزارشی نسبت به حمله نظامی به ایران هشدار داده است.

براساس گزارشی که «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» روز دوشنبه ۴ مرداد ( ۲۶ ژوییه ) منتشر کرد، گروهی از اعضای با نفوذ و مطلع جامعه مدنی ایران معتقدند که حمله نظامی به ایران به سرکوب سیاسی شدیدتر، تعمیق خصومت بین مردم ایران و ایالات متحده و معضلات انسانی جدی منتهی خواهد شد.

این گزارش ۳۸ صفحه ای زیر عنوان «ابراز نگرانی و دیدگاه های جامعه مدنی ایران در مورد گزینه نظامی» منتشر شده و انعکاس دهنده نظرات ۳۵ چهره برجسته و سرشناس ایرانی داخل کشور در مورد پیامدهای حمله ایالات متحده و متحدان آن به ایران است.

فعالان، مدافعان حقوق بشر، وکلا، خبرنگاران، نویسندگان، چهره های فرهنگی مهم و اعضای احزاب سیاسی مخالف از جمله این شخصیت های ایرانی هستند که مصاحبه آن ها در این گزارش منتشر شده است.

هادی قائمی، سخنگوی کمپین در بیانیه خود گفته است: «چندین سال است که احتمال حمله نظامی پیشگیرانه مطرح می شود، اما به نظر می رسد کماکان به صورت یک گزینه باقی مانده است. ندای جامعه مدنی ایران که در این گزارش انعکاس یافته است، حمله نظامی کشورهای خارجی را یک فاجعه قطعی و عظیم برای وضعیت حقوق بشر در کشورشان خوانده اند.»

در بخشی از بیانیه «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» آمده است شخصیت های ایرانی که در این گزارش اظهارنظر کرده اند، ضمن رد توجیه گزینه عملیات نظامی علیه ایران براساس موارد نقض حقوق بشر در این کشور تاکید کرده اند که حمله نظامی به مراحل «تغییر رژیم» سرعت نمی بخشد و حتی برخی از شهروندان اصلاح طلب را با دولت همسو خواهد کرد.

برخی از مصاحبه شوندگان با اشاره به اعدام های دسته جمعی تعداد زیادی از زندانیان سیاسی در طی جنگ ایران و عراق، نسبت به وقوع جنگ و درگیری نظامی با ایالات متحده و سرنوشت صدها زندانی سیاسی بی دفاع ابراز هراس عمیق و جدی کرده اند.

در بیانیه این سازمان مدافع حقوق بشر در ایران آمده است افرادی که در این گزارش مصاحبه شدند، تاکید کرده اند که درگیری نظامی با ایجاد شکاف بین احزاب و گروه های مخالف رژیم، حس ملی گرایی را تهییج، جامعه مدنی ایران و جنبش دموکراسی خواهی در ایران را تضعیف و حکومت کنونی را تقویت می کند و عامل ایجاد اختلال در اراده عموم مردم ایران در قبال ایالات متحده خواهد بود.

شخصیت های فعال جامعه مدنی ایران هشدار داده اند که عوامل تندرو و افراطی حاکمیت ایران در واقع از حمله نظامی به کشور استقبال می کند چرا که این امر در واقع پایه های قدرت آن ها را مستحکم تر می کند.

برخی از مصاحبه کنندگان در این گزارش مفصل نسبت به پیامدهای ویرانگر انسانی، اقتصادی و زیست محیطی حمله نظامی ایالات متحده و متحدان آن به ایران نگرانی های جدی خود را ابراز کرده اند.

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران»، ضمن انعکاس نگرانی های مشابهی تاکید کرده است حمله نظامی به ایران، نه تنها برای حقوق بشر ایرانیان بلکه برای استقلال اصول بنیادین حقوق بشر عواقب بسیار خطرناکی خواهد داشت.

آقای قائمی در پایان بیانیه کمپین تاکید کرده است «اگر سیاست گذاران بین المللی واقعاً می خواهند تاثیر و پیامدهای بهره گیری از ابزار زور را درک کنند، باید دیدگاه ها و نظرات جامعه مدنی ایران را در نظر داشته باشند».

XS
SM
MD
LG