لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۴

اریکسون به همکاری با مخابرات ایران ادامه می‌دهد


خبرگزاری رویترز از همکاری شرکت سوئدی اریکسون با بزرگترین شرکت ارائه دهنده خدمات تلفن همراه ایران برای توسعه شبکه و خدمات پشتیبانی خبر می دهد. بنا به گزارش این خبرگزاری اریکسون همچنین قول داده است حامل تلفن همراه دیگری را نیز تا سال ٢٠٢١ پشتیبانی کند.

خبر همکاری بلندمدت اریکسون، بزرگترین تولیدکننده تجهیزات شبکه تلفن همراه جهان با ایران در شرایطی منتشر شده است که بسیاری از شرکت های غربی به دلیل تحریم های بین المللی و یا به دلیل نگرانی از آسیب زدن به وجهه خود در بازار جهانی همکاری با ایران قطع کرده اند.

در شرایطی که در نامه نگاری های داخلی اریکسون ادعا شده است که مخابرات نوعی «خدمات ابتدایی انسانی» است، اما گروه های مدافع حقوق بشر ایران می گویند جمهوری اسلامی ایران از شبکه های تلفن همراه برای تعقیب و کنترل ناراضیان بهره برده است.

با وجودی که تجهیزات مخابراتی استاندارد مشمول تحریم ها نمی شوند، چهار شرکت تولیدکننده تجهیزات تلفن همراه، از جمله اریکسون از تصمیم خود برای کاهش مبادلات بازرگانی با ایران خبر داده اند. این شرکت ها اعلام کردند قراردادهای کنونی خود را تا پایان مدت مقرر ادامه خواهند داد، اما از عقد قرارداد جدید خودداری می کنند.

سخنگوی اریکسون تایید کرده این شرکت هم اکنون در حال بررسی یک پروژه توسعه جدید برای شرکت «ارتباطات تلفن همراه ایران» است، اما وی در عین حال خاطرنشان کرده است که این معامله بخشی از قراردادی است که اریکسون در سال ٢٠٠٨ با ایران عقد کرده بود و قرارداد جدیدی امضا نشده است و این شرکت قصد ندارد تا موافقت نامه جدیدی با شرکت ارتباطات تلفن همراه ایران عقد کند.

حساسیت همکاری اریکسون با ایران در یادداشت ١٩ ژانویه معاون مدیرعامل این شرکت آشکار می شود. این مقام اریسکون در نامه محرمانه ای به «MTN Group»، یک شرکت آفریقای جنوبی که مالک ٤٩ درصد سهام «MTN Irancell» است، می نویسد اریکسون متعهد است «اقدامی اتخاذ نکند که توجه و انتقاد غیرضروری مطبوعات و رسانه ها را برانگیزد تا احتمال بر هم خوردن برنامه ریزی ها و هماهنگی ها برای همکاری در ایران پدید بیاید».

در این نامه تاکید شده است که اریکسون قصد دارد تا به عملیات پشتیبانی از «MTN Irancell» و دیگر موارد توسعه انواع شبکه ها در آینده ... و براساس قراردادهای موجود برای ارائه خدمات اریکسون ... و تا زمانی که امکان تجارت و همکاری بازرگانی در ایران وجود داشته باشد، ادامه دهد.

در این نامه همچنین به قرارداد پشتیبانی اریکسون تا سال ٢٠٢١ اشاره شده و آمده است اریکسون «به همکاری با سازمان های بین المللی مرتبط ادامه خواهد داد تا این مسئله که تلفن خدمات ابتدایی انسانی است را مطرح کند».
XS
SM
MD
LG