لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۸

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران خواستار آزادی فوری محمد سیف زاده شد


کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران خواستار آزادی فوری محمد سیف زاده شد
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران خواستار آزادی فوری محمد سیف زاده شد

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» از قوه قضاییه و وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران خواست تا محمد سیف زاده، وکیل سرشناس و فعال حقوق بشر را هر چه سریع تر آزاد کنند.

این سازمان مدافع حقوق بشر در ایران که مقر آن در نیویورک است، روز یکشنبه ( ۲۴ آوریل) با انتشار بیانیه ای نسبت به بازداشت بی دلیل و سلامت آقای سیف زاده در زندان ابراز نگرانی عمیق کرد.

محمد سیف زاده، وکیل دادگستری سرشناس و یکی از اعضای موسس «مرکز مدافعان حقوق بشر» در ایران از دو هفته پیش در اداره اطلاعات ارومیه در بازداشت بوده است.

مرضیه نیک آرا، وکیل آقای سیف زاده به «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» گفته است با وجود سفر به ارومیه، از ملاقات با موکلش و مطالعه پرونده وی منع شده است.

دادگاه در اکتبر سال ۲۰۱۰ آقای سیف زاده را به اتهام «تبانی و تجمع به قصد برهم زدن امنیت داخلی، فعالیت های تبلیغاتی علیه نظام و تاسیس مرکز مدافعان حقوق بشر» به ۹ سال زندان و ۱۰سال ممنوعیت از وکالت محکوم کرد. پرونده او هم اکنون در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تحت بررسی است.

براساس بیانیه «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران»، آقای سیف زاده از حق دسترسی به وکیل و دیگر حقوق بین المللی خود محروم شده است.

هادی قائمی، سخنگوی این کمپین خاطرنشان کرده است بازداشت محمد سیف زاده حمله غیرقانونی دیگری به مدافعان حقوق بشر در ایران محسوب می شود.

آقای قائمی تاکید کرده سیف زاده به دلیل تعهد و رعایت استانداردهای اخلاقی و حرفه ای و نیز دفاع ارزشمند از افرادی که حقوق بشر آن ها نقض شده بود، زندانی و مجازات شده است.

در بیانیه «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» یادآوری شده است که آقای سیف زاده پس از ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری در خرداد سال ۸۸، از پذیرش پرونده های سیاسی منع شده بود.

تعدادی از زندانیان عقیدتی به این کمپین گفته اند که مقامات قوه قضاییه با درخواست هایشان برای انتخاب آقای سیف زاده در مقام وکیل آن ها مخالفت کرده بودند.

بنا به گفته آقای قائمی، نهادهای قضایی و اطلاعاتی به طور سیستماتیک و غیرقانونی از فعالیت های حرفه ای و حقوقی آقای سیف زاده و دیگر وکلای سرشناس ایران ممانعت به عمل آورده اند.

محمد سیف زاده چند هفته پیش از بازداشت خود، در گفتگو با این کمپین از بازجویی های چند ساعته خود از سوی مقامات اطلاعاتی خبر داده و گفته بود نیروهای امنیتی از وی خواسته اند تا پرونده فعالان سیاسی را نپذیرد.

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» در پایان بیانیه روز یکشنبه خود خواستار آزادی فوری محمد سیف زاده شده و از دفتر «کمیسیون عالی حقوق بشر» خواسته است تا برای محافظت از حقوق وی و امنیت فیزیکی او مداخله کند.

در بیانیه این سازمان آمده است بسیاری از وکلای حقوق بشر ایران، از جمله نسرین ستوده و محمد اولیایی فر ماه ها است که زندانی شده اند و وکلای معروف دیگری همچون محمد علی دادخواه، عبدالفتاح سلطانی و خلیل بهرامیان نیز دادگاهی شده اند.

XS
SM
MD
LG