لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۵

سفارت بريتانيا در تهران تعطيل شد


سفارت بريتانيا در تهران تعطيل شد
سفارت بريتانيا در تهران تعطيل شد

بریتانیا در اعتراض به حملات گروه های افراطی به سفارت خود در تهران، اعلام کرد که سفارت را تعطيل کرده و کارمندان خود را از ايران خارج می کند. در همین حال نروژ سفارت خود در تهران را بسته است.

در پی حملاتی به دو مجتمع سفارت بریتانیا در تهران، وزارت امور خارجه بريتانيا روز چهارشنبه با انتشار بيانيه ای اعلام کرد به برخی از کارمندانش دستور خروج از ايران را داده است زیرا ایمنی پرسنل سفارت و خانواده های آنها ارجحیت فوری دارد.

نخستين اطلاعیه وزارت امور خارجه شمار کارمندانی را که خارج می شوند مشخص نکرده بود. دیپلمات های غربی به خبرگزاری فرانسه گفتند نخستین گروه کارمندان روز چهارشنبه برای عزیمت به دوبی به فرودگاه تهران برده شدند.

دولت نروژ گفت سفارت خود در تهران را سه شنبه شب بدلیل نگرانی های امنیتی مرتبط با حمله به سفارت بريتانيا بست. اما اعلام کرد شماری از دیپلمات های نروژی در حال حاضر در تهران باقی خواهند ماند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، روز سه شنبه (هشتم آذرماه) گفت ایران بدلیل خودداری از محافظت ازسفارت و یک مجتمع دیگر (باغ قلهک) در برابر اسلامگرایانی که پنجره های سفارت را شکستند و دفاتر آنرا غارت کردند با «پیامدهایی جدی» روبرو است.

اسلامگرایان برای منعکس کردن خشم دولت از تحریم هایی که بریتانیا هفته پیش بر ایران برقرار ساخت، در خارج از ساختمان سفارت جمع شده بودند.

حمله به سفارت بريتانيا با انتقاد های بین المللی روبرو شد. دفتر بان کی – مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، گفت او هنگام ملاقات با یک مقام بریتانیایی در حاشیه کنفرانسی در بوسان (کره جنوبی)، خشم و ناراحتی خود را ابراز داشت، و از ایران خواست در باره حمله به سفارت بریتانیا تحقیق کند و گام های لازم را برای پرهیز از تکرار آن در آنجا یا دیگر هیات های دیپلماتیکی بردارد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه امریکا، که او نیز به بوسان رفته است، حمله به سفارت بريتانيا را «اهانتی نه فقط به مردم بریتانیا بلکه همچنین به جامعه بین المللی» نامید و محکوم کرد. او گفت واشنگتن انتظار دارد تهران بر اساس کنوانسیون های بین المللی از جان و اموال دیپلمات ها حفاظت کند.

وزارت امور خارجه چین گفت حملات به سفارت بريتانيا با قوانین و معیارهای بین المللی مغایر است و باید به گونه ای مناسب با آنها برخورد شود. ایران یک فروشنده عمده نفت به چین است و مورد اخير از موارد نادری است که پکن از تهران انتقاد می کند.

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی ایران، روز چهارشنبه گفت پلیس سعی کرد آرامش را حفظ کند. او همچنین از بیانیه روز سه شنبه شورای امنیت در محکوم ساختن رویدادها انتقاد کرد و آنرا عملی شتابزده برای پوَشاندن «جنایات انگلیس و امریکا» نامید.

XS
SM
MD
LG