لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۱

شیوع بیماری آنفلوآنزای مرغی در ايران


رئیس اتحادیه مرغ گوشتی ایران از شیوع بیماری آنفلوآنزای مرغی در مرغداری‌های استان البرز و قزوین، از بيست روزگذشته به این سو داده است.

وی همچنین با اعلام این که در وزارت جهاد كشاورزی ستاد ویژه ای برای مقابله با این بیماری تشکیل شده تصریح کرد، در مواجهه با این بیماری، بخش مربوط به انسان را وزارت بهداشت و مربوط به طیور را سازمان دامپزشكی كشور پیگیری خواهد کرد.

یوسفی همچنین تصریح کرد، این بیماری در حال حاضر در استان‌های البرز و قزوین شیوع بیشتری دارد و بیم آن می‌رود به زودی به استان تهران هم سرایت كند. وی در ادامه افزود، بعد از افزایش قیمت سوخت و اختلال در سوخت رسانی به مرغ داری ها، سیستم تهویه مراکز تولید مرغ با مشکل مواجه شده و همین امر باعث بروز بیماری های تنفسی برای مرغ های تولیدی شده است.

اما دكتر محسن دستور، رئیس سازمان دامپزشکی، در واکنش به خبر شیوع این بیماری گفت، تاكنون آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در هیچكدام از واحدهای مرغداری گزارش نشده وتنها بیماری‌های مختلف تنفسی نظیر نیوكاسل، برونشیت، آنفلوانزای معمولی و لارنگو گزارش شده است.

برخی مسئولین نیز افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ را در هفته های اخیر، ناشی از خطر آمفولانزای مرغی ذکر شده اند.

ویروس آنفلوانزای مرغی عموما در فضولات پرندگان یافت می‌شوند و اغلب مرغدارانی كه این ویروس را تنفس می‌كنند به آن مبتلا می‌شوند.

انتقال اين بیماری از انسان به انسان بسیار به ندرت اتفاق می‌افتد، اما آنچه که این بیماری را برای انسان خطرناك می‌كند این است كه ویروس آن به شكلی دچار جهش ژنتیكی و تغییر رفتار شود كه بتواند از انسانی به انسان دیگر منتقل شود.

XS
SM
MD
LG