لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۳

رای دادگاه شيکاگو به نفع ايران صادر شد


یک دادگاه تجدیدنظر در آمریکا در خواست شماری از خانواده‌های قربانيان یک حمله انتحاری مبنی بر توقیف اشیاء باستانی ایرانی موجود در دو موزه شیکاگو به عنوان غرامت را مردود اعلام کرد.

>گروه فلسطینی حماس در سپتامبر ۱۹۹۷، سه بمب را در یک مرکز خرید در اورشلیم منفجر نمود که در آن پنج تن کشته و ۲۰۰ تن مجروح شدند. در پی این حادثه دو عضو حماس دستگیر و در دادگاهی در اسرائیل محکوم شدند.

به دنبال اين محکوميت برخی از بازماندگان و خانواده های آسیب دیده اين واقعه با طرح شکایتی در دادگاه های آمریکا، به دليل آموزش و حمايت مالی و نظامی تهران از نيروهای حماس، ایران را به دخالت در این بمب گذاری متهم کرده و خواستار توقیف و فروش برخی از اشیاء باستانی موجود در موزه شیکاگو، و دريافت مبلغی معادل حدود ۷۱ ميليون دلار غرامت شدند.

جمهوری اسلامی ایران در دادگاه اولیه ای که برای رسيدگی به اين پرونده تشکيل شده بود هیچ اقدامی برای جلوگیری از فروش اشیاء عتيقه به عمل نیاورد. اما برای حضور و دفاع از حقوق ايران در اين پرونده یک وکیل آمریکایی را به دادگاه تجدید نظر اعزام کرد.

موسسه خاورشناسی دانشگاه شیکاگو پیش از این اعلام کرده بود که اشياء باستانی مذکور به صورت امانت در اختیار آنها است.

این اشیاء در مجموعه حفاری های سال ۱۹۳۳ این موسسه در منطقه تخت‌جمشید کشف و به جهت تحقیق و پژوهش به دانشگاه شیکاگو منتقل شد.

این مجموعه شامل هزاران لوح گلی، حاوی اطلاعات مختلفی همچون زبان‌، و زندگی هخامنشیان بوده و ۲۵۰۰ سال قدمت دارد. 

XS
SM
MD
LG