لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۵

«مرضیه شرف بافی» مدیر «ایران‌ایر» شد؛ میراث پردردسر برای نخستین مدیر زن


مرضیه شرف بافی مدیر ایران ایر
مرضیه شرف بافی مدیر ایران ایر

مرضیه شرفبافی با حکم وزیر راه جمهوری اسلامی به عنوان سرپرست هواپیمایی ایران ایر(هما) منصوب شد.

خانم شرفبافی، ۴۴ ساله، که دکترای هوا فضا دارد، از سوی هیات مدیره ایران ایر به عنوان مدیر عامل پیشنهاد شد اما وزیر راه و شهرسازی روز سه‌شنبه ۲۰ تیر او را به عنوان سرپرست ایران ایر منصوب کرد.

او که نخستین مدیر زن بزرگترین شرکت هواپیمایی مسافربری ایران است در حالی به این سمت منصوب شده است که به نوشته ایلنا پس از رفتن فرهاد پرورش تعدادی از نامزدهای پیشنهادی پست جواب رد به وزیر دادند یا شروطی برای آن تعیین کردند.

خبرگزاری ایلنا همچنین نوشته است که وزیر راه، خانم شرفبافی را به عنوان مدیر عامل به دولت معرفی کرده است اما هیات دولت با اعطای این سمت به او مخالفت کرده و به همین دلیل حکم او با عنوان سرپرست امضا شده است.

مشکلات «هما»؛ از فرسودگی ناوگان تا اعتراض آمریکا

شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی(هما) با مشکلاتی از جمله زیان ده بودن، زمینگیر بودن نیمی از ۵۳ هواپیماهای خود و وابسته بودن به صندوق بازنشستگی کشوری مواجه است.

از سوی دیگر، برخی شخصیت‌های سیاسی و اعضای کنگره در ایالات متحده آمریکا شرکت ایران ایر را از جمله شرکت‌هایی می‌دانند که با کمک به حمل و نقل هوایی نظامیان، در اقدامات نظامی و تروریستی ایران در منطقه نقش دارد.

برخی نمایندگان کنگره می گویند شرکت های ایرانی از طریق پروازهای تجاری به سوریه، به رژیم بشار اسد سلاح و کمک می رسانند.

این اتهامات در صورت شدت یافتن و پررنگ شدن، احتمال تحریم این شرکت از سوی آمریکا را قوی‌تر می‌کند.

آمریکا پیشتر شرکت ماهان را به دلیل جابجایی نیرو و سلاح از ایران به سوریه تحریم کرده است.

شرکت ایران ایر قرارداد خرید دویست هواپیمای مسافربری با شرکت‌های ایرباس، بوئینگ و ای تی آر دارد. این شرکت قصد دارد از این طریق میانگین سن ناوگان هوایی را کمتر کرده و ظرفیت مسافربری خود را بیشتر کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG