لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۴

محمود احمدی نژاد حملات سایبری به تاسیسات هسته ای ایران را تایید کرد


محمود احمدی نژاد در یک کنفرانس خبری - ۲۹ نوامبر ۲۰۱۰
محمود احمدی نژاد در یک کنفرانس خبری - ۲۹ نوامبر ۲۰۱۰

آقای احمدی نژاد گفت ویروس کامپیوتری استاکسنت موقتا برای تعداد محدودی از سانتریفیوژها مشکل ایجاد کرد

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار تایید کرد چندین سانتریفیوژ غنی سازی اورانیوم در ایران اخیرا به علت یک حمله سایبری آسیب دیدند.

آقای احمدی نژاد روز دوشنبه گفت ویروس کامپیوتری استاکسنت در یک وسیله الکترونیکی جاسازی شده بود که موقتا برای تعداد محدودی از سانتریفیوژها مشکل ایجاد کرد.

چند ماه پیش، مسوولان ایرانی گفته بودند که برنامه اتمی ایران از ویروس استاکسنت تاثیری ندیده است.اما اخیرا آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش داد که تهران مجبور شد که اوایل ماه نوامبر، فعالیت غنی سازی اورانیوم را موقتا متوقف کند.

کشورهای غربی ایران را متهم می کنند که در تلاش است با استفاده از فناوری هسته ای سلاح اتمی تولید کند. تهران این اتهام را رد می کند.

وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت واشنگتن در پیشنهادی به تهران تاریخ و مکان های مذاکرات با قدرت های غربی درباره برنامه اتمی ایران را اعلام کرده است، اما هنوز منتظر پاسخ تهران است.

در همین حال، مقامات جمهوری اسلامی ماموران اسراییلی و آمریکایی را مسئول بمبگذاری های روز دوشنبه علیه استادان دانشگاه در ایران معرفی کردند که به کشته شدن یک دانشمند مطرح هسته ای و مجروح شدن دیگری انجامید.

آقای احمدی نژاد در رابطه با بمبگذاری های روز دوشنبه در تهران به خبرنگاران گفت:«بدون ترديد دست دولت‌های غربی و رژيم صهيونيستی وجود دارد.»

وی گفت بمبگذاری ها ایران را از ادامه برنامه اتمی اش باز نمی دارد.

واکنش اسراییل و آمریکا به بمبگذاری ها

مارک رگیف، سخنگوی دولت اسراییل در پاسخ به سوالی درباره اتهامات تهران گفت اسراییل درباره این مسائل اظهار نظر نمی کند. در واشنگتن، پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت ایالات متحد اقدامات ترورسیتی را در هر کجا که رخ دهد، تقبیح می کند.

رسانه های ایرانی گزارش داده اند که اوایل روز دوشنبه مهاجمان سوار بر موتورسیکلت، بمب ها را به خودروی دانشمندان هسته ای در حالی که به سمت محل کار در دانشگاه شهید بهشتی می رفتند، چسباندند.

علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت مجید شهریاری، دانشمند هسته ای کشته شده در بمبگذاری روز دوشنبه،«مسوول یکی از بزرگترین پروژه های برنامه اتمی ایران» بوده است.

مجید شهریاری همچنین در برنامه موسوم به پروژه SESAME حضور داشت که اسراییل نیز در آن شرکت داشت. این برنامه مورد حمایت سازمان ملل متحد بود. فریدون عباسی، دانشمند هسته ای دیگر ایران در این بمب گذاری ها مجروح شد.
در سال های اخیر، مهاجمان دست کم دو داشمند دیگر هسته ای ایران را به قتل رسانده اند.

XS
SM
MD
LG