لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۷

سازمان ملل متحد: تعداد معتادان افغانستان با ايران برابری می کند


سازمان ملل متحد روز دوشنبه اعلام کرد افغانستان نخستين صادرکنندۀ ترياک در جهان اکنون همچنين برسر داشتن بالاترين تعداد معتادان به مواد مخدر خام و مشتقات ديگر آن مثل هروئين با ايران رقابت می کند.

بنابر مطالعۀ دفتر ويژۀ مواد مخدر و جرايم در سازمان ملل متحد حدود ۲ و ۷ دهمِ درصد از بزرگسالان در اين کشور معمولاً ترياک می کشند اما اين رقم می تواند بالاتر باشد، به ويژه که اعتياد بين زنان و کودکان نيز فراوان ديده شده است.

رابرت واتکينز فرستاده سازمان ملل در افغانستان می گويد «آنچه بيشتر موجب نگرانی است اين است که مصرف مواد مخدر حتی بين نيروهای پليس بسيار بالاست؛ البته وضع در ولايت های مختلف فرق می کند اما گزارشها نشان می دهد که وقتی از پليسهای تازه وارد آزمايش می گيرند می بينند بين ۱۲ تا ۴۱ درصد آنها به نوعی از مواد مخدر معتادند.»

سه دهه جنگ و نزاع در افغانستان صنعت کشاورزی سنّتی اين کشور را ويران کرده است. بسياری از کشاورزان به توليد خشخاش روی آوردند که ساده تر به دست می آيد و بهتر به پول نقد تبديل می شود. افغانستان منشاء بيش از ۹۰ درصد ترياک و هروئين غيرقانونی در جهان است.

ابراهيم ازغر معاون وزارت مربوط به مبارزه با مواد مخدرِ افغانستان در يک کنفرانس مطبوعاتی که در آن مقامات سازمان ملل متحد نتيجۀ تحقيق اخير خود را ارايه می کردند گفت «افزايش شمار معتادان در کشور ما برای ما دغدغۀ بزرگی است. چنان که در کابل می بينيم، تعداد مصرف کنندگان به شکل چشمگيری بالارفته است. ما با يک تراژدی ملی روبرو هستيم. اين مصرف کننده ها در شهرمان هستند، در منطقه و روستاهايمان هستند.»

مطالعۀ جديد سازمان ملل متحد نشان می دهد تعداد معتادان افغانستان با ايران برابری می کند. ايران در گزارش سال ۲۰۰۹ ميلادی اين سازمان، آمار معتادانش از يک و نيم درصد به ۳ و ۲ دهمِ درصدِ جمعيت، رسيده است.

در روسيه نيز در رقابتی تنگاتنگ يک و شش دهم درصد از جمعيتِ کشور را معتادان تشکيل می دهند. معدل جهانی اين رقم در دنيا ۳دهم درصد است.

XS
SM
MD
LG