لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۳

افغانستان اولویت تجاری ایران است


تهران و کابل برای توسعه روابط تجاری دو جانبه تلاش می کنند. به گفته سازمان توسعه تجارت ایران، افغانستان اولویت اول تجاری ایران است. پیش از این محمد رضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری، از ضرورت تدوین نقشه راه همکاری های اقتصادی ایران و افغانستان سخن گفته بود.

در ۷ سال گذشته روابط تجاری تهران و کابل در حال توسعه بوده است. میزان صادرات ایران به افغانستان ۴ برابر و میزان واردات ایران از این کشور طی ۷ سال اخیر ۲۰ برابر شده است.

صادرات ایران به افغانستان از فرش های ماشینی گرفته تا مواد خوراکی را شامل می شود. ایران در عین حال از خشکبار گرفته تا کفش نیز از افغانستان وارد می کند. در سال گذشته در لیست عمده خریدارن کالاهای ایرانی تغییر خاصی رخ نداد، و شاید تنها تغییر حضور کشور افغانستان در جمع ۵ کشور عمده خریدار کالاهای ایرانی ست.

افغانستان سهم ۸ درصدی در بازار صادراتی ایران دارد. بنا به گفته بابک افقهی، معاون وزیر بازرگانی ایران، راهبرد اقتصاد بدون نفت ایران توجه خاصی به افغانستان دارد. این مقام افغان ها را بهترین مصرف کننده کالاهای ایرانی می داند.

معاون وزیر بازرگانی ایران می گوید قرار است افغانستان شریک تجاری ایران باشد نه این که بازار مصرف کالاهای ایرانی.

یکی از مسئولان امور بازرگانی ایران افغانستان را یک بازار اقتصادی راهبردی ارزیابی می کند که از طریق آن می توان به بازار ۴۰۰ میلیونی منطقه دست یافت.

مدیر کل دفتر صنایع و معاون ایران بهبود روابط تهران با واشنگتن را سبب افزایش حجم تجارت ایران با افغانستان می داند.

در همین حال غلام محمد ییلاقی، مسئول وزارت تجارت و صنایع افغانستان، حجم مبادلات تجاری کشورش با ایران را بیش از يک میلیارد دلار عنوان کرد، و بر گسترش روابط تجاری و صنعتی دو جانبه تاکید می کند.

با وجود آن که سفیر ایران در افغانستان بر این باور است که موقعیت استراتژیک افغانستان در معاملات تجاری باید در نظر گرفته شود و مقامات ایرانی می گویند زمینه برای سرمایه گذاری تجار افغان در ایران فراهم است، کمی پیش وزارت تجارت افغانستان از مشکلات در روابط بازرگانی دو کشور خبر داد.

به گفته مقامات افغان تاجران ایرانی به راحتی مجوز کار در افغانستان می گیرند، در حالی که دولت ایران به بازرگانان افغان مجوز فعالیت در ایران نمی دهد.

برخی از افغان ها اخراج پناهجویان در کنار خیر مقدم به تجار افغان را از سمت تهران خارج از عدالت و برادری اسلامی ارزیابی می کنند. 

XS
SM
MD
LG