لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۶

آمریکا:ایران باید در باره مرگ هاله سحابی تحقیق کند


هاله سحابی، در کنار پدرش عزت الله سحابی
هاله سحابی، در کنار پدرش عزت الله سحابی

دولت امریکا از ایران خواست تا در باره مرگ هاله سحابی تحقیق کند. مارک تونر سخنگوی وزارت امور خارجه می گوید اگر گزارش های مربوط به دخالت نیروهای امنیتی در این حادثه صحت داشته باشد ،بی اعتنایی تاسف بار مقام های ایرانی به حیثیت و شان انسانی را نشان می دهد.

هاله سحابی ۵۴ ساله فرزند عزت الله سحابی رییس شورای فعالان ملی مذهبی در ایران بود. به گزارش منابع خبری نزدیک به اصلاح طلبان وی روز چهارشنیه در مراسم تشییع پیکر پدرش پس از حمله نیروهای امنیتی دچار ایست قلبی شد و جان سپرد.

در حالی که رسانه های دولتی می گویند او در اثر حمله قلبی درگذشته است. سایت کلمه نوشته است هاله سحابی در حالی که ماموران سعی داشتند عکس پدرش را از دست او خارج کنند، به زمین افتاد و دیگر بلند نشد. اما رسانه های دولتی می گویند وی در اثر ناراحتی های قلبی درگذشته است. آنها همچنین وقوع هر گونه درگیری بین سوگواران و نیروهای امنیتی را تکذیب می کنند. با این حال ایرنا،خبرگزاری دولتی ایران می گوید ماموران امنیتی ۵ نفر را که قصد بر هم زدن نظم را داشتند ،دستگیر کرده اند.

عزت اله سحابی پیش از انقلاب اسلامی به دلیل انتقاد از رژیم شاه زندانی شد و پس از انقلاب نیز به علت انتقاد از روحانیان حاکم به زندان افتاد. وی روز دوشنبه در سن ۸۱ سالگی در بیمارستان درگذشت. هاله سحابی در جریان سرکوب اعتراض های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ بازداشت و به دوسال زندان محکوم شد.

XS
SM
MD
LG