لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۵

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران خواستار آزادی فعالان حقوق زنان شد


کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران خواستار آزادی فعالان حقوق زنان شد
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران خواستار آزادی فعالان حقوق زنان شد

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» از مقامات قضایی ایران خواست تا مریم بهرمن و محبوبه کرمی، دو فعال حقوق زنان را آزاد کنند.

مریم بهرمن و محبوبه کرمی، دو فعال حقوق زنان و اعضای کمپین یک میلیون امضا در اواخر ماه گذشته بازداشت شدند.

این سازمان مدافع حقوق بشر مستقر در نیویورک، در بیانیه ای که روز سه شنبه ( ٢٤ مه ) منتشر کرد، نوشته است قوه قضاییه جمهوری اسلامی باید به «آزار و محاکمه خودسرانه شهروندانی که در راستای به چالش کشیدن قوانین تبعیض آمیز ایران دست به فعالیت های مسالمت آمیز میزنند»، خاتمه دهد.

براساس بیانیه «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران»، مریم بهرمن به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» در مکان نامعلومی بازداشت شده است و محبوبه کرمی نیز به اتهام «عضویت در مجموعه فعالان حقوق بشر، تبلیغ علیه نظام، تجمع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور و نشر اکاذیب» به سه سال زندان محکوم شد.

آرون رودز، سخنگوی این کمپین در این بیانیه تاکید کرده است: «ادامه محاکمات غیرعادلانه و خودسرانه زنانی که به صورت مسالمت آمیز و قانونی در پی دستیابی به حقوق برابر هستند، حکومت ایران را نه تنها با مردم خویش و قوانین بین المللی، بلکه با مردمی که در سراسر منطقه به دنبال تساوی، احترام و حقوق بشر هستند نیز در تقابل قرار می دهد.»

براساس بیانیه این نهاد مدافع حقوق بشر، محبوبه کرمی پیش از این پنج بار در ارتباط با فعالیت های خود در درگیری های دانشجویی بازداشت شده بود و به اقدام علیه امنیت ملی متهم شد. وی همچنین به اتهام اخلال در نظم عمومی متهم شده بود.

مریم بهرمن، بنیانگزار انجمن زنان پارس و در زمینه مطرح کردن مسائل زنان در گروه « همگرایی جنبش زنان برای طرح مطالبان در انتخابات» فعال بود.

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» نسبت به سلامتی محبوبه کرمی ابراز نگرانی عمیق کرده است زیرا خانم کرمی از افسردگی عمیق رنج می برد و همچنین تنها مراقب پدر سالخورده خود است که به بیماری آلزایمر مبتلا است.

XS
SM
MD
LG