لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۲

پونت تلوار تحريم بانک مرکزی ايران را منتفی نمی داند


پونت تلوار تحريم بانک مرکزی ايران را منتفی نمی داند
پونت تلوار تحريم بانک مرکزی ايران را منتفی نمی داند

مقام های کاخ سفيد می گويند تحريم ها عليه ايران باعث کند شدن روند پيشرفت برنامه اتمی ايران شده است و با توجه به ادامه غنی سازی اورانيوم از سوی ايران، تحريم ها افزايش خواهد يافت. روز شنبه پونت تلوار، مدير بخش خليج فارس، ايران و عراق در شورای امنيت ملی کاخ سفيد گفت آمريکا تحريم عليه بخش انرژی ايران را افزايش می دهد. او که در بنياد دفاع از دموکراسی در واشنگتن سخن می گفت تاکيد کرد دولت اوباما امکان افزايش تحريم های بانکی عليه ايران، از جمله تحريم بانک مرکزی ايران را منتفی نمی داند.

مدير ارشد شورای امنيت ملی کاخ سفيد اين موضوع را در شرايطی عنوان می کند که جمهوريخواهان بر انتقاد از سياست خارجی باراک اوباما، رييس جمهوری، افزوده اند و خواستار اقدام قاطع تر در قبال برنامه اتمی ايران شده اند.

با نزديک شدن به انتخابات رياست جمهوری در آمريکا، بار ديگر ايران و نحوه برخورد با برنامه اتمی جمهوری اسلامی به موضوع مناظره ميان رقبای انتخاباتی بدل می شود. جمهوريخواهان می گويند باراک اوباما بايد قاطعيت بيشتری در خصوص برنامه اتمی ايران، نشان دهد.

اين در حالی است که مقام های کاخ سفيد ميگويند آمريکا در دوران رياست جمهوری باراک اوباما شديدترين تحريم ها را عليه ايران وضع کرده و فشارها عليه ايران موثر بوده است. مدير امور کشورهای خليج فارس، ايران و عراق در شورای امنيت ملی کاخ سفيد، می گويد: در سطح جهانی ايران بيش از پيش منزوی شده؛ کشورهای بيشتری ايران را تحريم می کنند و ايران دوستان و حاميان و شرکای اقتصادی کمتری دارد.

مقام های کاخ سفيد تاکيد دارند زمانی که اوباما به رياست جمهوری رسيد توافقی بر سر نحوه برخورد با برنامه اتمی ايران وجود نداشت ولی اکنون اکثر کشورها بر سر افزايش تحريم ها عليه ايران به توافق رسيده اند.

در همين حال منتقدان رييس جمهوری آمريکا می گويند وی بايد افزايش تحريم ها را پيش از اينها در دستور کارش قرار می داد.

جيمز ولزي، رييس سابق سی.آی.ای، گفت: اگر پرزيدنت اوباما در ابتدای رياست جمهوری اش تحريم های سختی را عليه ايران اعمال می کرد ما امروز شاهد وضع متفاوتی بوديم. تحريم هايی سخت تر از آنچه که دولت آمريکا اکنون اعمال می کند. تحريم بانک مرکزی و به اجرا گذاشتن مرحله دوم تحريم های جامع عليه ايران.

اما دولت اوباما می گويد ترکيبی از تحريم ها و نيز اشتباهاتی که خود ايران مرتکب شده، باعث کند شدن پيشرفت برنامه اتمی ايران شده و با افزايش تحريم ها، آمريکا و متحدانش، امکان دستيابی ايران به سلاح اتمی را کاهش خواهند داد. در اين راستا سنای آمريکا، طرح تحريم بانک مرکزی ايران را به تصويب رسانده است.

بسياری از ناظران معتقدند طرح تحريم بانک مرکزی ايران از سوی رييس جمهوری آمريکا به اجرا گذاشته خواهد شد.

مارک دوبوتيز، مدير بنياد دفاع از دموکراسی، می گويد: به نظر من در رابطه با تحريم ها عليه ايران، در واشتگتن اجماعی گسترده و فراحزبی وجود دارد. دولت آمريکا متوجه است که رگ حيات رژيم نفت است. به همين علت به نظر من، ما شاهد افزايش تحريم ها عليه بانک مرکزی ايران و صادرات نفت ايران خواهيم بود. سنای آمريکا تحريم بانک مرکزی ايران را در قالب متمم لايحه بودجه دفاعی ايالات متحده به تصويب رسانده است. همه ۱۰۰ سناتور آمريکايی به اين طرح رای مثبت داده اند امری که نشان از حمايت گسترده از افزايش تحريم ها عليه ايران دارد. در اين راستا قرار است طی هفته جاری مجلس نمايندگان آمريکا نيز در خصوص تحريم های جديد عليه ايران به رای گيری بپردازد.

XS
SM
MD
LG