لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۸

چيلکات: پليس ديپلماتيک ايران به ما نگفته بود قرار است در قلهک هم تظاهرات برگزار شود


چيلکات: پليس ديپلماتيک ايران به ما نگفته بود قرار است در قلهک هم تظاهرات برگزار شود
چيلکات: پليس ديپلماتيک ايران به ما نگفته بود قرار است در قلهک هم تظاهرات برگزار شود

ديپلمات ها و کارکنان سفارت جمهوری اسلامی ايران با پايان گرفتن ضرب الاجل دولت بريتانيا، لندن را به سوی تهران ترک کردند، در حالی که گروهی از تظاهرکنندگان در مقابل سفارت بسته شده ايران، عليه جمهوری اسلامی دست به تظاهرات زدند.

سرانجام ديپلمات های ايرانی روز جمعه فرودگاه هيترو لندن را به قصد تهران ترک کردند. اقدامی که ناشی از حمله به سفارت و اقامتگاه ديپلمات های بريتانيا در تهران بود.

حمله ای که دومينيک چيلکات، سفير پيشين بريتانيا در ايران، می گويد، با حمايت جمهوری اسلامی صورت گرفته است.

دومينيک چيلکات می گويد: ايران کشوری نيست که گروهی ناگهان دست به تظاهرات بزنند و يک سفارت خارجی را مورد حمله قرار دهند. چنين حرکتی فقط با رضايت و حمايت حکومت صورت می گيرد. دلايلی وجود دارد که نشان می دهد حمله با حمايت حکومت انجام شده است.

سفير پيشين بريتانيا در ايران گفت: ديپلمات ها انتظار حمله به محل سکونت خود را نداشتند. ما می دانستيم که تظاهرات حدود ۲ بعدازظهر در نزديکی سفارت در مرکز شهر آغاز می شود. و از آنجا که اينگونه تظاهرات بسيار روی می دهد ما می دانستيم چگونه عمل کنيم. بنابراين کارمندان ايرانی را به خارج از سفارت فرستاديم. و همسران کارکنان و کارمندان غيرضروری را به قلهک که فکر می کرديم امن است فرستاديم تا پس از تظاهرات باز گردند. اما پليس ديپلماتيک به ما نگفته بود که قرار است در قلهک هم تظاهرات برگزار شود. در نتيجه جايی که قرار بود برای کارمندان و خانواده آن ها امن باشد، مورد حمله قرار گرفت.

روز جمعه برخی از ايرانيان مقيم لندن در مقابل سفارت بسته ايران، عليه جمهوری اسلامی دست به تظاهرات زدند.

XS
SM
MD
LG