لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۲

مجلس شورای اسلامی رأی به محدود کردن مناسبات ايران با بريتانيا داد


مجلس شورای اسلامی رأی به محدود کردن مناسبات ايران با بريتانيا داد
مجلس شورای اسلامی رأی به محدود کردن مناسبات ايران با بريتانيا داد

يک کميته مجلس جمهوری اسلامی ايران لايحه قطع مناسبات کشور با بريتانيا را يک روز پس از آنکه محمود احمدی نژاد برای «همکاری» با قدرت های بزرگ فراخوان صادر کرد، مورد تصويب قرار داد.

محمد کرامی راد، نماينده مجلس شورای اسلامی، گفت که کميته امنيت ملی وسياست خارجی مجلس روز يکشنبه به اين لايحه رأی مثبت داد. برای اينکه لايحه مورد بحث بصورت قانون درآيد، بايد تأييد اکثر نمايندگان مجلس را بدست آورد و پس از آن نيز مورد تأييد شورای نگهبان، قرار گيرد.

خبرگزاری فارس به نقل از آقای کرامی راد گفت که اعضاء کميسيون مجلس اظهارات اخير سفير بريتانيا در تهران را به همراه «اقدامات خصمانه» اخير دولت بريتانيا عليه ايران، محکوم کردند.

ايران هفته گذشته «سايمون گَس،» سفير بريتانيا، را پس از انتقاد وی از پرونده حقوق بشری رژيم تهران که در يک مقاله در وبسايت سفارت بريتانيا منتشر شده بود، احضار کرد. بريتانيا برخلاف آمريکا که هيچگونه رابطه ديپلماتيک با جمهوری اسلامی ايران ندارد سفارتی با سرويس های کامل در تهران، مستقر دارد.

ايران همچنين به کرّات بريتانيا را به حمايت از معترضان ضد دولت در ناآرامی های پس از انتخابات خردادماه ۱۳۸۸، متهم کرده است. بريتانيا اين اتهامات را تکذيب می کند.

محمود احمدی نژاد روز شنبه از قدرت های جهانی خواستار گزينش «مراوده» و «همکاری» به جای رويارويی، با ايران شد.

آقای احمدی نژاد با تمجيد از گفتگوهای اين ماه در مورد برنامه اتمی ايران اعلام کرد که «بهترين راه» برای هر دو طرف گام نهادن بسوی همکاری است.

در همين حال برکناری منوچهر متکی، وزير امور خارجه ايران، در چند روز اخير نشانه افزايش تنش ميان مجلس شورای اسلامی و دولت احمدی نژاد تعبير شده است. گفته می شود مجلس ايران نگران افزايش روزافزون قدرت محمود احمدی نژاد است.

XS
SM
MD
LG