لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۳

حکم قاضی دادگاه فدرال آمريکا در مورد سودان و ايران


حکم قاضی دادگاه فدرال آمريکا در مورد سودان و ايران
حکم قاضی دادگاه فدرال آمريکا در مورد سودان و ايران

وب سايت «مای فاکس نيويورک*» می گويد، قاضی يکی از دادگاه های فدرال در آمريکا، حکومت های سودان و ايران را مسئول پرداخت احتمالی ميلياردها دلار خسارت به قربانيان بمبگذاری انتحاری در سفارتخانه های آمريکا در کنيا و تانزانيا، خوانده است.

در حمله های تروريستی همزمان در روز هفتم ماه اوت سال ۱۹۹۸، در سفارتخانه های آمريکا در کنيا و تانزاينا صدها تن کشته و هزاران نفر، زخمی شدند.

جان بيتس، قاضی دادگاه فدرال آمريکا، روز چهارشنبه، گفت، کمک های مادی سودان و ايران به گروه القاعده در انجام اين حمله های تروريستی نقش اساسی داشت. قاضی بيتس می گويد: القاعده قبل از ملاقات با ماموران و مقام های ايرانی، توانايی فنی لازم برای انجام اينگونه حمله ها را نداشت. القاعده در دهه ۱۹۹۰ ميلادی برای آموزش انهدام ساختمان های بزرگ و ساخت مواد منفجره قوی و پيچيده در ايران و لبنان آموزش ديد.

آقای بيتس دستور داد، يک گروه ويژه، ميزان خسارتی را که هر يک از بازماندگان اين حمله های تروريستی بايد از ايران و سودان دريافت کنند، تعيين کند.

جان بيتس نظر خود را پس از يک محاکمه سه ماهه در ماه اکتبر، ابراز کرد. شبکه خبری ليگال تايمز می نويسد، دولت سودان بطور خلاصه در روند اين محاکمه درگير شد، اما در سال ۲۰۰۹ تصميم به قطع همکاری گرفت. دولت ايران هرگز در روند اين محاکمه در دادگاه فدرال در واشنگتن، شرکت نکرد.

* My Fox New York

XS
SM
MD
LG