لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۲

جمهوری اسلامی آمریکا و اسراییل را متهم به دست داشتن در ترور استادان دانشگاه کرد


جمهوری اسلامی آمریکا و اسراییل را متهم به دست داشتن در ترور استادان دانشگاه کرد
جمهوری اسلامی آمریکا و اسراییل را متهم به دست داشتن در ترور استادان دانشگاه کرد

به گفته رسانه های خبری جمهوری اسلامی ایران، انفجار جداگانه دو بمب در تهران در روز دوشنبه، یک استاد فیزیک دانشگاه را کشته و یک نفر دیگر را مجروح کرد.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی فورا این حملات را محکوم کرد و مسئولیت آن را به دوش سازمان های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا و اسرائیل انداخت.

همچنین محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در نشستی خبری در تهران گفت: «دولت های غربی و رژیم صهیونیستی در ترور ۲ استاد دانشگاه ایران دست دارند».

علی لاریجانی، رئیس مجلس جمهوری اسلامی نیز روز دوشنبه در ادامه سفر دو روزه اش به سوریه، در گفت و گو با خبرنگاران در دمشق با «غده سرطانی» خواندن اسرائیل درباره ترورهای تهران گفت: «حدس می زنیم این اقدام تروریستی ریشه در رفتارهای رژیم صهیونیستی داشته باشد».

تلویزیون جمهوری اسلامی می گوید مهاجمان موتورسوار، بامداد دوشنبه، بمب ها را در اتومبیل های دو استاد فیزیک کار گذاشتند.

حسین ساجدی نیا، فرمانده انتظامی تهران بزرگ به خبرگزاری ها گفت دکتر مجید شهریاری، استاد فیزیک و عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی، صبح دوشنبه هنگامی که همراه با راننده و همسرش به سمت دانشگاه در حرکت بود، در حوالی میدان ارتش بر اثر انفجار بمب کشته شد.
در این انفجار، همسر و راننده آقای شهریاری مجروح و روانه بیمارستان شدند.

انفجار دیگر فریدون عباسی، دیگر استاد فیزیک دانشگاه شهید بهشتی را مجروح کرده است. به گفته فرمانده انتظامی تهران بزرگ، او صبح دوشنبه هنگام که همراه با همسرش اتومبیلش را در مقابل دانشگاه شهید بهشتی پارک می کرد، مورد سوء قصد قرار گرفت. به گفته خبرگزاری مهر او متوجه بمب گذاری شده و فورا از محل حادثه فاصله گرفت اما بر اثر انفجار مجروح شد. دکتر عباسی و همسرش پس از انفجار به بیمارستان طالقانی منتقل شدند.

به گفته آقای ساجدی نیا، مهاجمان بمب گذار سوار بر موتورسیکلت بودند و در هر دو مورد، بمب را با آهنربا به بندنه اتومبیل متصل کردند.
مسئولان و خبرگزاری های دولتی و رسمی جمهوری اسلامی در حالی انگشت اتهام را به سوی آمریکا و اسرائیل نشانه گرفته اند که تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته است.
پیشتر، مسعود علی محمدی، استاد فیزیک دانشگاه تهران در دی ماه ۱۳۸۸ در مقابل منزل مسکونی اش بر اثر انفجار بمب کشته شد.

دکتر مجید شهریاری پس از دکتر علی محمدی، دومین محقق و فیزیکدان ایرانی است که از اعضای شورای ملی سزامی، مرکز تابش سینکروترون برای تحقیقات و علوم کاربردی در خاورمیانه، بود و مورد سوء قصد قرار گرفت.

طرح سزامی، مربوط به بهره‌برداری از یك دستگاه سینكروترون در منطقه است كه قرار است با همكاری كشورهای منطقه در كشور اردن راه اندازی شود.

فریدون عباسی دوانی، در قطعنامه تحریمی ۱۷۴۷ شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۷ از جمله افرادی است که مورد تحریم قرار گرفته اند. به نوشته برخی سایت های خبری او عضو هیات عملی دانشگاه امام حسین است و زمانی ریاست دانشکده فیزیک این دانشگاه را برعهده داشته است. همچنین بنا به گزارش ها او کارمند وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران است.

کشورهای غربی ایران را به تلاش برای تولید سلاح اتمی متهم می کنند، اتهامی که تهران آن را همواره رد کرده است.

XS
SM
MD
LG