لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۰

آمريکا: بازديد بازرسان خارجی از ايران جايگزين شفافيت مداوم هسته ای نيست


آمريکا: بازديد بازرسان خارجی از ايران جايگزين شفافيت مداوم هسته ای نيست
آمريکا: بازديد بازرسان خارجی از ايران جايگزين شفافيت مداوم هسته ای نيست

وال استريت جورنال در مقاله ای در مورد دعوت برخی کشورها به ايران برای بازديد از تأسيسات اتمی پيشاپيش نشست پنج بعلاوه يک در ترکيه به نقل از سخنگوی وزارت خارجه آمريکا می گويد تهران نمی تواند بازديد مقامات تنها چند کشور را جايگزين همکاری مداوم و شفاف در زمينه فعاليت های هسته ای خود کند.

ديلی تلگراف چاپ لندن به نقل از يک پايگاه اينترنتی فعالان حقوق بشر نوشته است شهرام اميری، دانشمند اتمی ايران، چندی پس از بازگشت به کشور بازداشت و به زندان منتقل شده است و دو ماه است که تحت شکنجه و آزار قرار دارد. به نوشته ديلی تلگراف، مقامات قضايی جمهوری اسلامی از محل وی اظهار بی اطلاعی کرده اند.

در ستون نظرات وال استريت جورنال، با اشاره به تحريم هشت مقام ايرانی از سوی ايالات متحده در ارتباط با سرکوب گسترده مردم کشور آمده است دموکراسی های غربی علاوه بر تعقيب و تنبيه شکنجه گران رژيم جمهوری اسلامی، بايد صدای قربانيان آن رژيم را نيز به گوش جهانيان برسانند.

فايننشال تايمز با اشاره به اعتراض آيت الله العظمی حسين وحيد خراسانی به شکنجه زندانيان و بی ارزش خواندن اعترافاتی که در رسانه ها پخش می شود، مخالفت يک روحانی برجسته با شکنجه را - که در زندان های ايران بسيار متداول است – نشانه شکاف عميق در ساختار سياسی جمهوری اسلامی می داند.

در همين حال مسائل حل نشده درارتباط با سياست خارجی آمريکا و به دست گرفتتن اکثريت از سوی جمهوريخواهان در مجلس نمايندگان آمريکا که مشتاق تقابل با سياستهای به زعم خود نا کارآمد پرزيدنت اوباما هستند در سال ۲۰۱۱ بر معضلاتی که رييس جمهوری آمريکا با آن روبروست می افزايد.

ايران يکی از عمده ترين مسائل آمريکا در اين ارتباط است. ايليانا راس ليتنن، نمايندۀ جمهوريخواه ِ ايالت فلوريدا که چهرۀ شناخته شده ای برای رژيم های کوبا و کرۀ شمالی بشمار می رود از روز چهارشنبه چکش رياست کميتۀ امور خارجی مجلس نمايندگان را در دست می گيرد. و اين در حاليست که ايران مسئلۀ بزرگ حل نشده برای پرزيدنت اوباما و تيم او و يک نگرانی پيشاپيش انتخابات رياست جمهوری در سال ۲۰۱۲ بشمار می رود.

تلاشهای ديپلماتيک کاخ سفيد برای متقاعد کردن جمهوری اسلامی ايران در توقف فعاليتهای هسته ای آن کشور منجر به دور تازه ای از تحريم های شورای امنيت سازمان ملل در ماه ژوئن شد که موافقت چين و روسيه، دو کشور دارای حق وتو، را همراه داشت. در همين حال ايران سوخت گيری نيروگاه اتمی بوشهر را تکميل کرده و انتظار می رود که بزودی آغاز به فعاليت کند.

در سال ۲۰۱۰ تيمهای غيرمنتظره ای در کنگرۀ آمريکا دست در دست هم دادند تا دولت را در اتخاذ تحريم های محکمتر عليه جمهوری اسلامی ايران تحت فشار قرار دهند. در ماه آوريل گذشته جسی جکسون جونيور، نمايندۀ دموکرات ايالت ايلی نوی، و مايک پنس، نمايندۀ جمهوريخواه ايالت اينديانا، در نامه به پرزيدنت اوباما که امضای صد ها نمايندۀ ديگر مجلس را نيز بهمراه داشت از او خواستند تا به عهدی که در ماه ژوئن سال ۲۰۰۸ بسته بود عمل کند. آقای اوباما در آن تاريخ گفته بود هر آنچه در توان دارد را بکار خواهد گرفت تا از دستيابی ايران به سلاح هسته ای جلوگيری کند.

حال با در دست داشتن کنترل مجلس نمايندگان توسط جمهوريخواهان انتظار می رود چنين تلاشهای دوحزبی افزايش يابد. خانم راس ليتنن با عزمی جزم ايران را در جايگاه اول، دوم و سوم کارهای در دست اقدام در کميتۀ امور خارجی مجلس نمايندگان قرار داده است.

ديگر نگرانی قانونگذاران در زمينۀ سياست خارجی دولت آقای اوباما در ارتباط با تجديد روابط آمريکا با روسيه و نماد بارز آن پيمان کنترل تسليحلاتی استارت نو است که به گمان بعضی از قانونگذاران زبان مندرج در اين پيمان ترديدهايی را در اذهان در مورد نيات کرملين بوجود آورده که به اتحاد خود با ايران ادامه داده و به ونزوئلا اسلحه می فروشد.

در مجلس نمايندگان جديد انتظار می رود اکثريت جمهوريخواه کرۀ شمالی را بواسطۀ سياستهای جديد آن کشور تحت فشار قرار دهد. مانورهای سياسی و نظامی اخير که با هدف پيش دستی برای جلوگيری از تحريمهای چندجانبه انجام می دهد و همينطور کمک به برنامه های هسته ای ايران، زنگ خطر تازه ای را در کنگره بصدا درآورده است.

از سوی ديگر در رابطه با افعانستان در همسيگی ايران، اظهار نظرهای اخیر یک قانونگذار با نفوذ جمهوریخواه آمریکا برای ایجاد پایگاههای نظامی دائمی از سوی ایالات متحده در افغانستان بحثها و واکنش هایی را به دنبال داشته است. در حاليکه سياست پرزيدنت اوباما بر آغاز خروج نيروهای آمريکا از افغانستان در تابستان سال جاری و تحويل کنترل امنيتی آن کشور به نيروهای افغان در سال ۲۲۱۴ است لينزی گراهام، سناتور جمهوريخواه ايالت کارولينای جنوبی، روز يکشنبه در يک مصاحبۀ تلويزيونی گفت که می خواهد مقامات آمريکايی تأسيس پايگايهای نظامی دائمی در افغانستان را مدنظر داشته باشند.

به اعتقاد سناتور گراهام وجود چند پايگاه هوايی آمريکا در افغانستان بنفع منطقه بوده و به نيروهای امنيتی افغان در مبارزه عليه طالبان کمک خواهد کرد. او خواستار ايجاد چنان رابطه ای با دولت افغانستان است که آن کشور هرگز بدست تروريستها نيفتد. سناتور گراهام بر اين باور است که ايجاد پايگاهها، دولت پاکستان را در مبارزه با طالبان جدی تر خواهد کرد زيرا طالبان ديگر جايی در افغانستان نخواهد داشت.

وحيد عمر، سخنگوی حامد کرزی، رييس جمهوری افغانستان، ضمن تأکيد بر نياز کشور متبوع خود به حمايت دراز مدت آمريکا اعلام کرده که تا کنون صحبتی ميان مقامات دو کشور در مورد تأسيس پايگاه نظامی دائمی آمريکا در افغانستان، پيش نيآمده است.

XS
SM
MD
LG