لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۷

گاردين: مذاکره با ايران به طور جدی هنوز آغاز نشده است


گاردين: مذاکره با ايران به طور جدی هنوز آغاز نشده است
گاردين: مذاکره با ايران به طور جدی هنوز آغاز نشده است

بازتاب مذاکرات هسته ای کشورهای عضو گروه پنج به علاوه يک با مقامات جمهوری اسلامی در ژنو و روابط تجاری پشت پرده ميان ايران و اسراييل در کانون توجه مطبوعات قرار دارد.

سرمقاله روز سه شنبه گاردين به مذاکرات اتمی گروه پنج به علاوه يک با جمهوری اسلامی پرداخته و نوشته است گفتگوهای ژنو بر سر برنامه هسته ای ايران درحالی پايان گرفت که واشنگتن و تهران هر يک تلاش دارد تا به ديگری ثابت کند که نسبت به سيزده ماه پيش درموضع قوی تری قرار دارد. اما مذاکره به طور جدی هنوز آغاز نشده است.

اين روزنامه می نويسد ايالات متحده بايد از اشتباهات گذشته درس بگيرد. بايد بدانيم مردمی که برای تغيير رژيم در ايران جان خود را به خطر انداختند، براين باورند که تحريمهای بين المللی، مردم را، تحت فشار قرارداده است، و نه دولت را؛ و سبب شده است که بی کفايتی عملکرد اقتصادی محمود احمدی نژاد تحت الشعاع تحريمها، قرار گيرد. نويسنده نتيجه گيری کرده است که اکنون گزينه واشنگتن در برابر ايران نه ميان مذاکراه يا حمله بلکه ميان تاکتيکهای کوتاه مدت و استراتژی بلند مدت است؛ و اين استراتژی تنها از طريق ديالوگ مداوم و پايدار با تمامی بازيگران صحنه سياست ايران، عملی خواهد شد.

نيويورک تايمز به موانعی که آمريکا در راه جلوگيری از تأمين اسلحه برای گروههای تروريستی در گوشه و کنار جهان با آن مواجه است اشاره می کند و می نويسد اسناد ويکی ليکس نشان می دهد که ديپلماتهای آمريکايی به اطلاعاتی درباره شرکتهای جعلی، بانکهای مخفی و صادرکنندگان اسلحه از سراسر جهان به حماس لبنان، شورشيان يمن و گروه های تروريستی در پاکستان و افغانستان دست يافته اند؛ اما از آنجا که دولت هايی از جمله سوريه، صربستان، روسيه، کره شمالی و ايران مستقيماً در تأمين اسلحه برای اين گروهها دست دارند، تلاشهای ايالات متحده برای جلوگيری از قاچاق اسلحه، به نتيجه نرسيده است.

در همين حال وال استريت جورنال می نويسد: «به رغم لفاظی ها و تهديد هايی که ميان دولت تهران و اسراييل رد و بدل می شود در پشت پرده مناسبات اقتصادی ميان دو کشور همچنان جريان دارد.» اين روزنامه اشاره می کند که هر چند اسراييل درتحريم همه جانبه تجاری عليه ايران شرکت دارد، «مرمر ايران زينت بخش بسياری از بناهای شاخص و تازه ساز در اسراييل است.»

XS
SM
MD
LG