لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۸

دولت ایران سیاست های تبعیض آمیز علیه دانشجویان را متوقف کند


دولت ایران سیاست های تبعیض آمیز علیه دانشجویان را متوقف کند
دولت ایران سیاست های تبعیض آمیز علیه دانشجویان را متوقف کند

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» از دولت ایران خواسته است تا به سیاست های خود در محروم کردن دانشجویان از ادامه تحصیل، به دلیل دیدگاه ها و عقاید سیاسی و مذهبی شان فوراً پایان دهد و به حق آزادی بیان و آزادی عقیده آن ها احترام بگذارد.

این کمپین تاکید کرده است این سیاست ها به منحل شدن سازمان های دانشجویی مستقل، بازداشت های فله ای فعالان دانشجویی، پاکسازی عقیدتی استادان، محرومیت دانشجویان از ادامه تحصیل در مقاطع عالی و حتی حمله به رشته های درسی علوم اجتماعی و علوم انسانی به هدف پاکسازی آن ها از مطالب «غیراسلامی» منجر شده است.

هادی قائمی، سخنگوی «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» در بیانیه ای که روز شنبه (٤ دسامبر) منتشر کرد، خاطرنشان کرده است: «حذف دانشجویان از دانشگاه ها بر بنیان دیدگاه های مذهبی و سیاسی آن ها، یک تصمیم دیکتاتوری است که حرفه آن ها را تخریب می کند و جوانان اصلاح طلب را از همکاران حرفه ای آینده شان جدا می کند.»

در این بیانیه تاکید شده است محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی، وزرای علوم و اطلاعات و همچنین رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی (سه نهاد مسئول محرومیت برنامه ریزی شده دانشجویان از حق تحصیل) در نهایت، مسئول این امر هستند و باید پاسخگو باشند.

این سازمان بین المللی که بر نقض حقوق بشر در ایران نظارت دارد، به انتشار گزارش ٧٧ صفحه ای جدیدی زیر عنوان «مجازات ستارگان: تبعیض و حذف برنامه ریزی شده آموزش عالی در ایران» اشاره می کند که حاوی مصاحبه با ٢٧ دانشجوی ایرانی است که از ادامه تحصیل در مقاطع عالی دانشگاه محروم شده اند. این گزارش روز ٧ دسامبر و همزمان با روز دانشجو منتشر خواهد شد.

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» در بخشی از این بیانیه تصریح کرده است از شش سال پیش که دولت محمود احمدی نژاد به قدرت رسیده است، کلیه فعالیت های اجتماعی و سیاسی در دانشگاه های کشور با هماهنگی نزدیک بین وزارت علوم و وزارت اطلاعات سرکوب شده اند و دانشجویان بهایی به دلیل دیدگاه های مذهبی شان از دانشگاه اخراج و صدها تن از دانشجویان با توسل به ابراز سرکوب دولت از ادامه تحصیل در مقاطع عالی محروم شده اند.

در این بیانیه خاطرنشان شده است: «کمپین فهرست اسامی ٢١٧ دانشجو را گردآوری کرده است که از حق ادامه تحصیل محروم شده اند، اما گمان می رود تعداد واقعی این دانشجویان بسیار بیشتر باشد زیرا دانشجویان محروم از تحصیل به هراس آزار و اذیت بیشتر مقامات ایران ترجیح داده اند سکوت اختیار کنند و به طور علنی در این مورد صحبت نکنند. بسیاری از آن ها امیدوارند با تعهد کتبی در مورد توقف فعالیت های ( اجتماعی و سیاسی) بتوانند حکم محرومیت از تحصیل خود را لغو کنند.»

هادی قائمی در بیانیه خود می نویسد ضمانت حق تحصیل از موارد مندرج در «منشور جهانی حقوق بشر» و «معاهده بین المللی حقوق اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی» که ایران آن را امضا کرده و به اجرای آن متعهد شده است، بنابراین محرومیت دانشجویان از تحصیلات عالی، نقض تعهدات حقوقی و بین المللی ایران در ارتقای برابری و مبارزه با تبعیض و حق مردم ایران از آموزش است.

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» خواستار توقف فوری سیاست های تبعیض آمیز علیه دانشجویانی شده است که در پی احقاق حق مشروع خود برای آزادی تجمع، آزادی بیان و عقیده و آزادی مذهبی هستند.

XS
SM
MD
LG