لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۳

بررسی پرتاب دومين ماهواره ايران به فضا


بررسی پرتاب دومين ماهواره ايران به فضا
بررسی پرتاب دومين ماهواره ايران به فضا

جمهوری اسلامی ايران چهارشنبه هفته جاری ماهواره موسوم به رصد يک را به فضا پرتاب کرد.

گزارش انتشار يافته در اين خصوص که از سوی تلويزيون العالم جمهوری اسلامی منتشر شده است حاکی از آن است که رصد يک می تواند هر بيست و چهار ساعت پانزده بار به دور زمين بچرخد و چرخه عمر آن دوماهه است.

جمهوری اسلامی دو سال پيش نيز ماهواره ای به مدار زمين فرستاد . در ماه فوريه سال جاری ميلادی رييس جمهوری اسلامی ايران از طرح تکميل ساخت چهار نوع گوناگون از انواع ماهواره های ساخت کشور متبوع خود را که اميد دارد ايران پيش از مارس سال آينده ميلادی به فضا پرتاب کند، رونمايی کرد.

درماه فوريه امسال ايران از آنچه چهار نوع گوناگون از ماهواره های ساخت خود ناميد رونمايی کرد. ماهواره هايی که به فجر، ظفر، اميرکبيريک و رصد موسوم بودند نيز موتور نوعی موشک را به نمايش گذارد که به سفير يک نام گرفته است.

گزارشهای خبری از ايران حاکی از آنند که موشک سفيريک قابليت آن را دارد که ماهواره ای را به وزن پنجاه کيلوگرم حمل کند .

گاردين می نويسد ايران در حالی ماهواره تازه خود را به فضا می فرستد که نگرانی ها پيرامون اين موضوع احتمالا به نگرانی پيرامون فعاليتهای هسته ای ايران دامن می زند.

برخی تحليلگران سياسی برآنند که پرتاب اين ماهواره با انگيزه قدرت نمايی سياسی انجام شده است. با اين حال و به رغم آنکه برخی منتقدان معتقدند که فنآوری جمهوری اسلامی برای ساختن اين ماهواره ها فن آوری تازه ای نيست و عملا ادامه دانش و صنايع به کاررفته در ساخت ماهواره های ساخت روسيه و کره است، ماهواره رصد پس از چند بار کوشش نافرجام اين بار با موفقيت به مدار زمين پرتاب شده است.

جمهوری اسلامی می گويد برای کسب اطلاعات بيشتر به منظور پيش بينی وقوع زمين لرزه با توجه به زلزلهخيز بودن ايران و نيز با توجه به حضور نيروهای آمريکايی درمنطقه و به طور خاص در عراق و افغانستان آن کشور به اين نوع ماهواره ها نياز دارد و از اين رو به تعميق و توسعه دانش و فن آوری ساخت ماهواره خود فعالانه ادامه خواهد داد.

اين درحالی است که غرب از تسلط ايران به تکنولوژی ماهواره ای به سبب يافتن امکان استفاده از آن برای پرتاب موشکهای دوربرد مسلح به کلاهک هسته ای بيمناک است؛ آنچه اسراييل آن را به عنوان تهديدی عليه خود طرح می کند. جمهوری اسلامی اين اتهام را رد می کند.

XS
SM
MD
LG