لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۶

حضور شديد پليس و نيروهای امنيتی در خيابان های تهران


حضور شديد پليس و نيروهای امنيتی در خيابان های تهران
حضور شديد پليس و نيروهای امنيتی در خيابان های تهران

ساکنان تهران می گویند روز سه شنبه در سالگرد تظاهرات ۲۵ بهمن ماه، پلیس و نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی برای مقابله با راه پيمايی سکوت که در مخالفت با حبس خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو رهبر مخالفان، برگزار می شد، در مناطق حساس شهر مستقر بودند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از برخی از ساکنان تهران که نمی خواهند نامشان فاش شود گفت: پلیس و نیروهای امنیتی که بسیاری از آن ها تجهیزات ضدشورشی با خود حمل می کردند، در خیابان ها و میدان های اصلی تهران مستقر شده و موضع گرفته بودند.

سايت های مخالفين جمهوری اسلامی از حضور مردم در خیابانهای تهران و شکل گیری تجمع ها در گوشه و کنار شهر خبر داده و افزودند که حضور مردم و ماموران ویژه امنیتی در بخشهايی از شهر تهران از جمله نارمک و خيابان نواب بسیار محسوس و بوق اتومبیل ها لحظه ای قطع نمی شد.

رسانه های خارجی از جمله خبرگزاری فرانسه نمی توانند به علت محدودیت های دولتی در محل حضور یابند و از استقرار نیروهای امنیتی و یا حضور و تجمع مخالفان در تهران مستقلاً گزارشی تهیه کنند.

تشدید اقدام های امنیتی در پی فراخوان منتشر شده در یک وب سایت مخالفان برای تظاهرات سکوت با خواست رفع حصر از مهدی کروبی و میرحسین موسوی، در روز سه شنبه صورت گرفت. اين دو رهبر مخالفان از زمان اعتراض های سال قبل، بدون دسترسی به رسانه ها، در بازداشت خانگی هستند.

مرتضی تمدن، استاندار تهران، هفته گذشته فراخوان برای تظاهرات را ژست تبلیغاتی نیروهای ضدانقلاب خواند و گفت با هر نوع تظاهرات برخورد خواهد شد.

سال گذشته در روز ۲۵ بهمن ماه، موسوی و کروبی از مردم ایران خواستند به حمایت از بهار عرب دست به تظاهرات بزنند. نیروهای امنیتی با آن تظاهرات بشدت برخورد کردند و عده ای کشته و زخمی شدند و از آن پس اين دو رهبر مخالفان درحبس خانگی بوده اند.

در همین حال، اتحادیه اروپا روز سه شنبه طی بیانیه ای از طریق دفتر کاترین اشتون، نماینده عالی این اتحادیه در امور خارجی، خواهان آزادی موسوی و کروبی شد.

از سوی ديگر، بيش از ۷۰ تن از اعضای شورای ملی سوريه با امضای بيانيه ای، حمايت خود را از آنچه مبارزه مردم ايران برای دستيابی به آزادی و دموکراسی ناميدند، ابراز داشتند.

فعالان سوری در اين بيانيه با اشاره به تظاهرات ۲۵ بهمن ماه سال گذشته ايرانيان در حمايت از مبارزه مردم کشورهای عربی و بهار عربی، می گويند: اين موضوع برای همگان اهميت دارد که مبارزه مردم کشورهای خاورميانه برای دموکراسی، در ارتباط با يکديگر قرار دارد.

پيش از اين، شورای ملی سوريه، جمهوری اسلامی ايران را متهم به مشارکت در سرکوب مخالفان بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، کرده و از دولت تهران خواسته بود تا از حمايت حکومت اسد، دست بکشد.

شورای ملی سوريه در روز ۲۴ شهريور امسال توسط حدود ۱۴۰ تن از فعالان و شخصيت‌های سياسی سوری مخالف رژیم اسد در استانبول، تشکيل شد.

XS
SM
MD
LG