لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۳

گزارش: آمريکا و ايران تأثيرگذاری تحريم ها را مورد ارزيابی قرار می دهند


گزارش: آمريکا و ايران تأثيرگذاری تحريم ها را مورد ارزيابی قرار می دهند
گزارش: آمريکا و ايران تأثيرگذاری تحريم ها را مورد ارزيابی قرار می دهند

اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ايران برای از سرگيری گفتگوها بر سر برنامه اتمی کشور و پيام سخنگوی وزارت خارجه آمريکا به رييس جمهوری ايران در کانون توجه مطبوعات آمريکا قرار گرفته است.

روزنامه نيويورک تايمز می نويسد اعلام آمادگی ايران برای از سر گيری گفتگوهای اتمی، تنها در دو پاراگراف، و بيش از سه ماه پس از دريافت دعوتنامه کاترين اشتون، مسؤل سياست خارجی اتحاديه اروپا برای وی، ارسال شده است. به نوشته اين روزنامه خانم اشتون توافق طرف ايرانی را «بسيار مهم» خوانده است، با اين حال وی می گويد با توجه به روند پيچيده و فريبکارانه ای که پيش از اين بر روند گفتگو ها حاکم بود، انتظار نمی رود در اين دور از مذاکرات چندان پيشرفتی حاصل شود.

اما روزنامه هيوستون کرونيکل می نويسد در پی اعمال چهار دوره تحريم های شورای امنيت، اتحاديه اروپا، ايالات متحده، و جامعه بين المللی عليه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی، اکنون ریيس اتاق بازرگانی آن کشور تاييد کرده است که تحريم ها هزينه زندگی مردم را ۳۰ در صد، افزايش داده است.

روزنامه کريسچن ساينس مانيتور نيز می نويسد در حالی که جمهوری اسلامی برای شرکت در دور جديد گفتگوهای شش جانبه اتمی اعلام آمادگی کرده است، ايالات متحده و هم پيمانانش پيشنهاد جديدی رابرای کمک به ايران در استفاده صلح آميز از انرژی هسته ای، و تشويق به توقف برنامه غنی سازی اورانيوم ايران، در دست تنظيم دارند. اين روزنامه با اشاره به اين که جامعه بين المللی سال گذشته همين رويه را در برابر ايران در پيش گرفت و به نتيجه نرسيد، اين پرسش را مطرح کرده است که آيا اين بار هيچ چيزی عوض خواهد شد؟

در همين حال راس والن، در سايت هافينگتن پست، اين نظر را مطرح کرده است که «هر چه در برابر پيشبرد برنامه اتمی ايران تعلل کنيم، اوضاع به زيان غرب عوض خواهد شد.» وی در ادامه می پرسد: «آيا خلع سلاح اتمی اسراييل و کشورهای غربی می تواند بر نظر ايران تأثير گذارد و جمهوری اسلامی را به دست کشيدن از برنامه اتمی خود، تشويق کند؟»

سرانجام در لس آنجلس تايمز می خوانيم پی جی کراولی، سخنگوی وزرات خارجه آمريکا، پيام تبريکی به مناسبت پنجاه و پنجمين سال تولد محمود احمدی نژاد برای وی، ارسال کرده است. در پيام وزير خارجه آمريکا آمده است «آقای احمدی نژاد، پنجاه و چهارمين سال تولد شما سرشار از فرصت های از دست رفته بود، بياييد و در اين سال، درهای ايران را به روی نوع متفاوتی از روابط با جهان، باز کنيد.» سخنگوی وزرات خارجه آمريکا همچنين پيشنهاد کرده است که رييس جمهوری اسلامی، روز تولدش را با آزاد کردن دو گردشگر آمريکايی، جشن بگيرد.

XS
SM
MD
LG