لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۰

گزارش: تحريم ها انتقال پول از اروپا به ايران را محدود می سازد


گزارش: تحريم ها انتقال پول از اروپا به ايران را محدود می سازد
گزارش: تحريم ها انتقال پول از اروپا به ايران را محدود می سازد

اتحاديه اروپا در چارچوب اعمال تحريم ها عليه جمهوری اسلامی برای انتقال پول به ايران، محدوديتهايی را به اجرا می گذارد.

وزيران امور خارجه اتحاديه اروپا در حال تدوين آيين نامه ای هستند که به موجب آن انتقال پول به ايران زير نظارت دستگاههای ناظر و کنترل کننده قرار می گيرد و اگر بيش از ۱۰ هزار يورو پول به ايران منتقل شود بانکها بايد اين انتقال را به دستگاههای مربوطه، گزارش کنند.

در صورتی که بانک بخواهد بيش از ۴۰ هزار يورو پول را به ايران انتقال بدهد بايد ابتدا مجوز بگيرد.

جمهوری اسلامی متهم است به اينکه در چارچوب برنامه هسته ای خود که آن را صلح آميز می نامد مخفيانه برای ساخت بمب اتمی تلاش می کند.

واشنگتن پست از تلاش جمهوری اسلامی برای دور زدن تحريم های اقتصادی غرب خبر داده و می نويسد دولت ايران مخفيانه سعی دارد بانک هايی در کشورهای اسلامی برپا کند. پس از آن که نام ۱۶ بانک ايرانی در فهرست سياه وزارت خزانه داری آمريکا قرار گرفت، مقامات تهران مصمم شدند در کشورهايی همچون عراق و مالزی بانک هايی با اسامی گمراه کننده تأسيس کنند و بتوانند بدون مواجه شدن با ممانعت آمريکا و غرب به فعاليت های بانکی بين المللی خود، ادامه دهند.

اما به نوشته وال استريت جورنال دولت محمود احمدی نژاد با حذف يارانه دولتی از برخی کالاهای اساسی از جمله مواد خوراکی و بنزين، گام خطرناکی برداشته است. اين روزنامه می نويسد به باور مقامات آمريکايی در حالی که تحريم های بين المملی فشار گزنده ای بر اقتصاد ايران وارد آورده است، برداشتن يارانه کالاهای اساسی می تواند ثبات دولت احمدی نژاد را برهم بزند. و اقتصاددانان ايرانی در داخل و خارج از کشور نيز با پيش بينی تورم و گرانی سرسام آوری که حذف يارانه ها در پی خواهد داشت، اقدام رييس جمهوری را خودکشی سياسی خوانده اند.

در همين حال احمد وحيدی، وزير دفاع و پشتيبانی نيروهای مسلح جمهوری اسلامی ايران، از افزايش برد، ارتفاع و توان انهدام اهداف بيشتر در نسل جديد سامانه موشکی مرصاد خبر داد. آقای وحيدی همچنين از بهره‌برداری از نسل جديد سامانه موشکی ميان‌برد مرصاد در آينده نزديک خبر داد و افزود که «سامانه مرصاد سامانه بسيار مهمی است که برد نسل جديد آن بيشتر از برد نسل فعلی اين سامانه که هم اکنون در اختيار نيروهای مسلح قرار دارد، خواهد بود.»

به گفته رسانه‌های ايران، اواخر فروردين‌ماه سال جاری نيز نخستين محصول سامانه پدافند هوايی ميان‌برد مرصاد توسط صنايع هوافضای وزارت دفاع ايران، توليد و به صورت انبوه در اختيار قرارگاه پدافند هوايی خاتم‌الانبيا، قرار گرفت. وزير دفاع جمهوری اسلامی در روز ۲۹ مردادماه، يک روز پيش از سوختگذاری نيروگاه هسته‌ای بوشهر، نيز اعلام کرد که موشک جديد زمين به زمينِ قيام با موفقيت آزمايش شده ‌است.

قدرت‌های غربی در مورد خبرهای افزايش توان موشکی ايران ابراز نگرانی می‌کنند و برای جلوگيری از خطرات موشکی احتمالی آينده از سوی ايران طرحی را به نام سپر موشکی برای استقرار در مناطق مختلف اروپا در برنامه خود دارند.

XS
SM
MD
LG