لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۰

گزارش: واکنش ها نسبت به تحريم های عليه ايران ادامه دارد


گزارش: واکنش ها نسبت به تحريم های عليه ايران ادامه دارد
گزارش: واکنش ها نسبت به تحريم های عليه ايران ادامه دارد

روسيه، اسراييل و ايران نسبت به تحريمهای جديد اتحاديه اروپا، عليه ايران واکنش نشان دادند. روسيه تحريمها را غيرسازنده توصيف کرد؛ ايران، آنها را محکوم و اسراييل از تحريم ها استقبال کرد.

وزارت امور خارجه روسيه در يک بيانيه می گويد تحريمهای اتحاديه اروپا تلاش ديپلماتيک بين المللی در اين زمينه را تضعيف ميکند. مسکو در اين زمينه از آمريکا هم انتقاد کرده است و خاطر نشان می کند که اين روش وارد کردن فشار، بی اعتنايی به اصول همکاريست.

اما آمريکا معتقد است وضع و اعمال تحريمهای يکجانبه در راستای قطعنامه های شورای امنيت سازمان ملل است و اين نظر را در بيانيه اينکشور ذکر می کند که بنام هيلاری کلينتون و تيموتی گايتنر، وزرای خارجه و خزانه داری، صادر شده است. دو وزير ضمن استقبال از اقدام اتحاديه اروپا و کانادا اظهار داشتند جای تأسف دارد که جامعه بين المللی ناچار به چنين اقداماتی است.

اما وزارت خارجه اسراييل نيز در بيانيه ای گفته است اقدام اتحاديه اروپا پيامی روشن برای ايران است و ساير کشورها نيز بايد به اقدامی مشابه دست بزنند.

وزارت امور خارجه ايران، اقدام اتحاديه اروپا را پيروی از آمريکا و تخاصمی، توصيف کرد. ايران می گويد که تحريم ها جو را برای گفتگو، خدشه دار ميکند.

کترين اشتون، مسئول سياستگزاری اتحاديه اروپا، عدم تبعيت ايران از قطعنامه های شورای امنيت سازمان ملل و آژانس بين المللی انرژی اتمی را علت وضع تحريمها ذکر کرد. فرانکو فراتينی، وزير امور خارجه ايتاليا، در بروکسل گفت ايران بارها قول داده بود به مذاکره بازگردد، اما به قول خود وفا نکرد و اين قابل قبول نيست. آقای فراتينی اظهار داشت که اتحاديه اروپا ميخواهد به ايران بگويد ما در انتظار مذاکره هستيم.

از سوی ديگر روسيه ضمن اينکه منتقد تحريمهاست روز سه شنبه در بيانيه ای ديگر از رييس جمهوری ايران انتقاد کرد. جمعه گذشته محمود احمدی نژاد گفت مسکو عليه ايران شده است و به همراه آمريکا در مورد برنامه هسته ای ايران دروغ منتشر ميکند. بيانيه وزارت خارجه روسيه اين اظهارات را شعارهای غيرمسؤلانه خوانده و می گويد که بجای آن بهتر است ايران به مذاکره با گروه پنج بعلاوه يک بازگردد.

نماينده ايران در آژانس اتمی سازمان ملل پس از تسليم پاسخ ايران در مورد تبادل سوخت به مدير کل آن نهاد گفت ايران آماده است فوراً به مذاکره بپردازد.

در خبری ديگر روز دوشنبه وزير دفاع اسراييل در واشنگتن بود و با وزير امور خارجه آمريکا در مورد مسايل مختلف از جمله برنامه اتمی ايران و تحريمها گفتگو کرد. اهود باراک در وزارت خارجه با خبرنگاران صحبت نکرد اما در گفتگويی با روزنامه واشنگتن پست گفت که تا اين زمان تحريمها مؤثر نبوده اند و در مورد آينده هم خوش بين نيست. لذا ميگويد اسراييل معتقد است هيچ گزينه ای نبايد حذف شود.

اما روز سه شنبه وبسايت خبرگزاری روسی رای نووستی نوشت که تحريمها عليه ايران فروش تعداد هواپيمای توپولف ۲۰۴ آنکشور به ايران را به مخاطره انداخته است چرا که موتورهای آن هواپيماها متعلق به رولزرويس انگليسی است که اکنون شامل تحريمهای اتحاديه اروپاست.

XS
SM
MD
LG