لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۹

مقامات ايران برای پيشگيری از تحريمهای بيشتر با شماری از اعضای غيردائمی شورای امنيت به مراوده پرداخته اند


مقامات ايران برای پيشگيری از تحريمهای بيشتر با شماری از اعضای غيردائمی شورای امنيت به مراوده پرداخته اند
مقامات ايران برای پيشگيری از تحريمهای بيشتر با شماری از اعضای غيردائمی شورای امنيت به مراوده پرداخته اند

بوستون گلوب: مقامات ايران برای پيشگيری از تحريمهای بيشتر با شماری از اعضای غيردائمی شورای امنيت به مراوده پرداخته اند

روزنامه آمريکايی بوستون گلوب در تارنمای خود مينويسد که منوچهر متکی وزير امور خارجۀ جمهوری اسلامی ايران روز سه شنبه ابراز اميدواری کرده است که جمهوری اسلامی بزودی با جامعۀ بين المللی در رابطه با تأمين سوخت هسته ای برای ايران، به توافق دست يابد. به نوشتۀ بوستون گلوب اين گفته تازه ترين اقدام ايران برای اجتناب از وضع تحريمهای بيشتر از سوی سازمان ملل متحد بخاطر برنامه هسته ای جنجال برانگيز جمهوری اسلامی ايران است. مقامات ايران به عنوان بخشی از چنين اقدامی با شماری از اعضای غيردائمی شورای امنيت به مراوده پرداخته اند تا از تحريمهای بيشتر پيشگيری کنند. اين در حالی است که به نوشته بوستون گلوب تنها اعضای دائمی اين شورا ميتوانند تحريمهای پيشنهادی را وتو کنند ولی مخالفت شديد از سوی اعضای غيردائمی ميتواند دست ايران را در اين مباحثات، قويتر سازد.

واشنگتن پست: محمد نبی حبيبی دبير کل حزب موتلفه اسلامی می گويد اگر آمريکا حمله کند، ايران می تواند به اصطلاح «گلوی غرب» را فشار دهد

روزنامه واشنگتن پست چاپ آمريکا در تارنمای خود مينويسد که دبيرکل حزب سياسی تندروی موسوم به «حزب موتلفه اسلامی» در ايران، به آمريکا پيرامون حمله به ايران هشدار داده است و گفته است ايران ميتواند در يک آبراه مهم برای تأمين نفت جهانی به اصطلاح «گلوی غرب» را فشار دهد. جمهوری اسلامی ايران پيش از اين نيز اعلام داشته است که به هرگونه حمله ای، با هدف قرار دادن اسراييل و منافع آمريکا در منطقه، و بستن تنگه هرمز، پاسخ خواهد داد. اين در حالی است که به نوشتۀ واشنگتن پست حدود ۴۰ درصد از نفت معامله شدۀ جهان از راه اين تنگه، از منطقه خليج فارس خارج می شود. روزنامه واشنگتن پست به نقل از محمد نبی حبيبی دبير کل حزب موتلفه اسلامی مينويسد که اگر آمريکا حمله کند، کودکان کشور در نيروهای مسلح جمهوری اسلامی در تنگه هرمز گلوی غرب را خواهند فشرد. هفتۀ گذشته پنتاگون يا وزارت دفاع آمريکا اعلام کرد که اقدام نظامی عليه ايران همچنان به عنوان يک گزينه مطرح است، با وجود آنکه واشنگتن به مسير ديپلماسی و تحريمها ادامه ميدهد تا جمهوری اسلامی ايران را از فعاليتهای هسته ای بازدارد.

XS
SM
MD
LG