لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۵

حکم اعدام سعید ملک پور برای بار دوم ابلاغ شد


حکم اعدام سعید ملک پور برای بار دوم ابلاغ شد
حکم اعدام سعید ملک پور برای بار دوم ابلاغ شد

بنا به گزارش رسانه ها، حکم اعدام سعید ملک پور که توسط دیوان عالی کشور نقض شده بود، بار دیگر در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی توسط قاضی مقیسه تایید و روز چهارشنبه به وی ابلاغ شد.

سعید ملک پور زندانی ایرانی کانادایی نخستین بار در سال ۱۳۸۹ به اتهام تبلیغ علیه نظام، توهین به مقدسات، توهین به رهبری، توهین به رییس جمهور، ارتباط با گروه های معاند، طراحی سایت های مستهجن و مفسد فی الارض توسط قاضی مقیسه به اعدام محکوم شد.

وی یکی از متهمین پرونده «مضلین ۲» مرتبط با جرایم رایانه ای است که در سال ۱۳۸۹ که برای عیادت از پدر بیمارش به ایران سفر کرده بود، توسط سپاه پاسداران بازداشت و روانه زندان شد.

بنا به گزارش های رسیده، مقام های امنیتی ایران یک سال پس از بازداشت سعید ملک پور وی را برای اعتراف به اتهام های خود در برابر تلویزیون جمهوری اسلامی قرار دادند. وی مدت زمانی بعد اذعان کرد که این اعتراف ها با اعمال زور و زیر فشار شکنجه اخذ شده بودند و صحت ندارند.

زهره افتخاری همسر سعید ملک پور بارها ضمن تاکید بر بی گناهی همسرش اعلام کرده است که اعتراف های وی تحت فشار و شکنجه اخذ شده است.

طی ماه های گذشته، گروهی از سیاستمداران و فعالان حقوق بشر ایرانی و کانادایی در اعتراض به صدور حکم اعدام برای سعید ملک پور و نگرانی نسبت به اجرای قریب الوقوع این حکم، گردهمایی های اعتراضی در استان انتاریو برگزار کرده و از دولت فدرال کانادا خواسته بودند تا برای نجات جان ملک پور ۳۵ ساله موضع جدی اتخاذ کنند.

با وجود انتقادهایی که در مورد پرونده سعید ملک پور متوجه دولت محافظه کار کانادا می شود، وزارت امور خارجه اذعان کرده بود حوزه مداخله اتاوا در پرونده این تبعه ایرانی بسیار محدود است، زیرا او هنوز شهروند کانادا نیست و ایران نیز تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد.

XS
SM
MD
LG