لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۵

آمريکا: بازداشت رهبران اپوزيسيون در ايران «غيرقابل قبول» است


آمريکا: بازداشت رهبران اپوزيسيون در ايران «غيرقابل قبول» است
آمريکا: بازداشت رهبران اپوزيسيون در ايران «غيرقابل قبول» است

آمريکا بازداشت دو رهبر اپوزيسيون در ايران را «غيرقابل قبول» توصيف کرد و خواستار آزادی آنها شد.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفيد، روز دوشنبه اين اظهارات را پس از آن بيان داشت که يک وبسايت اپوزيسيون ايران به نقل از مقامات جمهوری اسلامی اعلام کرد که ميرحسين موسوی، مهدی کروبی و همسران آنها در زندانی در تهران، در بازداشت به سر می برند.

جمهوری اسلامی ايران دو اصلاح طلب برجسته ايران را پس از آنکه رهبران اپوزيسيون در ۲۵ بهمن ماه در همبستگی با خيزش های ضددولتی در جهان عرب مردم ايران را به تظاهرات فراخواندند، تحت حصر خانگی قرار داد. دولت ايران تظاهرات را ممنوع اعلام کرده و به نيروهای امنيتی دستور داد معترضان را پراکنده کنند و به اين طريق به خشونت دامن زده شد و دو نفر کشته شدند.

خبرگزاری نيمه رسمی فارس نيوز می گويد يک مقام قضايی ايران ادعای اپوزيسيون را که آقايان موسوی و کروبی به زندان حشمتيه منتقل شده اند، رد کرده است. مقام قضايی ايران روز دوشنبه اظهار داشت دو رهبر مخالفان تحت حصر خانگی قرار دارند و تماس های آنها با دنيای بيرون محدود شده است.

فعالان اپوزيسيون ايران اعلام کرده اند که امروز، سه شنبه، دهم اسفندماه، در جهت درخواست برای آزادی دو رهبر اصلاح طلب، تظاهرات اعتراضی، برگزار خواهند کرد.

در همين حال هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، از اقدام حکومت ايران در سرکوب نظام يافته مخالفان، بشدت انتقاد کرد.

خانم کلينتون که روز دوشنبه در نشست جاری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو سخن می گفت خواهان شفافيت جمهوری اسلامی در موارد زيرپانهاده شدن حقوق بشر در ايران شد.

سخنان وزير امور خارجه آمريکا پس از آن اظهار شد که محسنی اژه ای دادستان کل کشور اعلام کرد دو تن از رهبران مخالف دولت -- ميرحسين موسوی و مهدی کروبی همراه با همسرانشان -- درحبس خانگی هستند.

بگفته خانم کلينتون محروم ساختن مردم ايران از عزت انسانی اقدامی ظالمانه است که بايد توسط همه مدافعان آزادی و عدالت، محکوم شود. وزير خارجه آمريکا نيروهای امنيتی ايران را بخاطر ضرب و شتم، بازداشت و کشتن معترضين صلح جو، تقبيح کرد.

شورای امنيت ملی کاخ سفيد نيز با انتشار بيانيه ای آنچه را که کمپين سازماندهی شده ارعاب در ايران خواند، محکوم کرد. در بيانيه ای که روز يکشنبه از سوی شورای امنيت ملی کاخ سفيد منتشر شد، تامی ويتور، سخنگوی شورا، بازداشت چهره های سياسی مدافع حقوق بشر، فعالان سياسی، رهبران جنبش دانشجويی، روزنامه نگاران و وبلاگ نويسان را محکوم کرد. در بيانيه آمده است که دولت جمهوری اسلامی با ارسال پارازيت بر روی شبکه های ماهواره ای و فيلتر کردن سايتهای اينترنتی مانع از دسترسی شهروندان ايران به اطلاعات می شود. شورای امنيت ملی کاخ سفيد می گويد که ايالات متحده و کشورهای جهان همچنان شاهد تزوير و نيز نقض حقوق شهروندان ايران از سوی دولت جمهوری اسلامی هستند و اضافه می کند که جمهوری اسلامی بايد برای شهروندان ايران آزادی بيان و آزادی برقراری اجتماعات بدون ترس را فراهم کند. در بيانيه شورای امنيت ملی کاخ سفيد آمده است مردم ايران بايد از همان عدالت و حقوقی برخوردار باشند که دولت جمهوری اسلامی خواهان اجرای آن در مورد شهروندان ساير کشورهاست.

روز يکشنبه نيز کمپين بين المللی حقوق بشر در ايران اعلام کرد رهبران مخالف دولت درخطر هستند زيرا نيروهای امنيتی آنها را از خانه هايشان به «خانه های امن» منتقل کرده اند. منظور از «خانه امن» در جمهوری اسلامی ايران مکانی است که ماموران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آنجا با بازداشت شدگان بشدت بدرفتاری می کنند تا بدون در نظر گرفتن حقوق قضايی بازداشت شدگان، ازآنها اعترافهای اغلب ساختگی بگيرند.

XS
SM
MD
LG