لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۷:۴۲

ايران و پاکستان قرارداد خط لولۀ گاز بين دو کشور را امضا کردند


جمهوری اسلامی ايران و پاکستان روز يکشنبه در تهران قرارداد خط لوله گاز طبيعی ۱۰۰۰ کيلومتری را که در حال حاضر ۹۰۷ کيلومتر آن به پايان رسيده است، امضا کردند. بر اساس اين قرار داد دو کشور متعهد شده اند که به مدت ۲۵ سال نيازهای دو جانبه را تأمين کنند.

اين خط لوله که خط لوله صلح نام دارد گاز طبيعی را از از فازهای در دست توسعۀ پارس جنوبی به استان سند و جنوب بلوچستانِ پاکستان منتقل خواهد کرد. جواد اوجی رييس شرکت گاز طبيعی ملی ايران، با توجه به مفاد اين قرار داد تشريح کرد که جمهوری اسلامی ايران می تواند از طريق خاک پاکستان گاز طبيعی را به کشورهای ديگر نيز صادر کند.

در همين ارتباط مسعود ميرکاظمی وزير نفت جمهوری اسلامی ايران در يک کنفرانس خبری گفت «اين قرارداد باعث گسترش و تحکيم بيشتر روابط بين دو کشور خواهد شد.»

آقای ميرکاظمی می گويد ايران که دومين منابع بزرگ گاز طبيعی جهان را داراست برای فروش گاز طبيعی آماده است با کشورهای ديگر به ويژه کشورهای دوست نيز، به مذاکره بنشيند.

مسعود ميرکاظمی در حاشيه مراسم امضای قرارداد صدور گاز به پاکستان از اعلام مبلغ قرارداد خودداری کرده است. به گزارش ايلنا وزير نفت ايران در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد ارزش مالی اين قرارداد ۲۵ ساله گفت به دليل ملاحظاتی نمی تواند مبلغ را بگويد. پيش از اين برخی کارشناسان از فروش گاز ارزان به پاکستان انتقاد کرده بودند.

وزير نفت ايران زمان آغاز صدور گاز اطران را به پاکستان سال ۲۰۱۴ ذکر کرده است.

XS
SM
MD
LG